מדריך

עוד ועוד

צלילי העוד, ההרכב שנחשב לנביא המהפכה המזרחית בארץ, חוזר לסלסל איכותית

צוותא 1, אבן גבירול 30, תל אביב, 08-02-2011 21:00

תגיות: צלילי העוד, צוותא

עוד ועודצילום: קרן מנור

צלילי העוד (רמי דנוך, יהודה קיסר ודוד גזלה) נחשבים לנביאי "המהפכה המזרחית" במוסיקה הישראלית. הם היו הראשונים לשלב אלמנטים של רוק וגיטרות בתוך מלודיות ים תיכוניות. רמי דנוך החל את הקריירה המוסיקלית שלו כאשר היה עוד חייל וליווה בכלי הקשה את הופעותיה של אהובה עוזרי. בסוף 1973 הקים להקה בשם הצליל והנבל שהופיעה בחתונות ובמועדונים, וייחודה היה בכך ששילבה כלים מזרחיים ומערביים. אחרי שגילה אותם מאיר אזולאי (בעל חנות וחברת התקליטים "קוליפון" ביפו) שונה שמם לצלילי העוד, כשברקע נשמעו קולות מאשימים של מעריצי צלילי הכרם (שעד אז נקראו צלילי העוד מהכרם) שטענו למחטף של שירי החפלה מצדם של דנוך ואזולאי.

 

ב-75' יצא האלבום והפך להצלחה היסטרית חסרת תקדים במוסיקה הישראלית. בהקלטת האלבום חברו לדנוך יהודה קיסר שעד אז לא ניגן מוסיקה מזרחית, אך מאז הפך לאחד המוסיקאים הבולטים בתחום, הגיטריסט משה עוזרי, נגן האורגן ניצן אהרון, נגן הקאנון דוד גזלה, המתופף משה מוסרי ונגן כלי ההקשה דוד יאסין. השירים באלבום הראשון שילבו בין עיבודים מזרחיים, יוונים, טורקים ומרוקאים והושפעו מאמנים כמו אריס סאן. ההצלחה הגדולה לוותה בתחושה שזהו רגע היסטורי בו לראשונה משתלבות המוסיקה "המזרחית" ו"והאשכנזית" בהצלחה רבה ומתחילות את המהפכה המזרחית במוסיקה הישראלית. עוד במהלך 1975 הקליטה הלהקה את אלבומם השני וב-76' את אלבומם השלישי.

 

באלבום השלישי הכיוון המוסיקלי של הלהקה הלך צעד נוסף לכיוון הפופ-רוק של התקופה, ופרט לנגן הקנון דוד גזלה הוחלף כל צוות המלווים של דנוך, כשאת הצליל החדש מובילים שני האחרים ופיאנמטה (שיתוף פעולה שהחזיק זמן קצר בלבד). עוד באותה שנה יצא אלבומם הרביעי ובו מיטב להיטי הלהקה. ב-77' זכה דנוך לפרגון מיוחד כשהוזמן להשתתף בתוכנית הטלוויזיה המרכזית. בשנה הקרובה הם שיחררו שני אלבומים נוספים. אלבומה הבא של הלהקה הוקלט ב-81' כאשר שמה של הלקה הוחלף ל"להקת העוד ורמי דנוך". גם העיבודים של ההרכב השתנו כשנוספו כלי נשיפה ופסנתר.

בשנת 2003, יצא אוסף משולש של ההרכב המסמן 30 שנה של פעילות.

 

תגובות