מדריך

השיבה מהודו

שי בן צור, מוסיקאי ישראלי החי בהודו למעלה מעשור ויוצר עם מוסיקאים צוענים סופים מראג'סטן, מגיע להופעה בארץ במסגרת פסטיבל תל אביב למוסיקה

זאפה, ראול וולנברג 24, תל אביב, 30-10-2010 20:30
השיבה מהודוצילום : זוהר רון

שי בן צור הוא ישראלי שנסיעה שגרתית לטיול להודו הביאה אותו לשנים של יצירה ומוזיקה ממעמקי הודו. שי התחיל את המסע המוזיקלי שלו בהרכבי רוק שונים בלימוד נגינה על פסנתר ובמהלך טיול בהודו הוא נחשף למוזיקה ההודית הקלאסית ומאוחר יותר נחשף למוזיקה איסלמית סופית. בן צור החליט להתמסר ללימודי מוזיקה אצל גורו אוסטאד זיה פרידאו דין דאגר כמקובל אצל המוזיקים ההודים.

 

בן צור מבלה את זמנו בין כלכלתה לאג'מר, עיירה בצפון מערב הודו, בה חיים בשלווה מוסלמים והינדואיסטים. המקום מהווה מרכז מוזיקלי מפותח ועשיר, אליו מגיעים אמנים מכל העולם ,שם חי בן צור  למעלה מעשור ויוצר מוזיקה עם מיטב המוזיקאים ההינדים. בשנת 2003 הוציא דיסק, "הייאם".

 

המוסיקה שלו היא שילוב נדיר וייחודי של מוסיקה סופית מהמדבריות של ראג'סטן עם מקצבים מודרניים מערביים היוצרים הופעה מסיבה סוחפת וצבעונית. כמו הצוענים עצמן גם המוזיקה הצוענית מוצאה אינה ידוע הדעה הרווחת שהגיעו מצפון -מערב הודו אך כיום הם פרוסים באירופה, בשנים האחרונות ישנה עדנה למוזיקה הצוענית בארץ מהבלקן ואנחנו בהופעה הזו מביאים את המקור מוזיקה צוענית מהודו - ראג'סטן.

  


תגובות