מדריך

ראיון עם ערפד

במחוגה חוגגים את פורים עם "סימפוניה של אימה", קלאסיקת הקולנוע האילם בליווי מוסיקלי חי של ולדימיר וולקוב. אחרי - מסיבת ערפדים קרקסית

המחוגה, תל אביב, 09-03-2009 20:30
ראיון עם ערפד

פורים במחוגה -

סימפוניה של אימה - קלאסיקת הקולנוע האילם בליווי מוסיקלי חי של קונטרבסיסט ולדימיר וולקוב מסנט-פטרסבורג.

סרטו של הבמאי פרידריך ווילהלם מורנאו "נוספרטו. סימפוניה של אימה " (גרמניה, 1922). הסרט הביא תהילה עולמית לבמאי והיה הראשון בתולדות הקולנוע שהשתמש בעלילת הרומן הידוע "דרקולה" מאת ברם סטוקר. 90 שנים לאחר ליל הבכורה של "נוספרטו", והוא עדיין היצירה המשפיעה ביותר על ז'אנר סרטי הערפדים. אמנם אחריו צצו עשרות רבות של דרקולות, אבל סרטו של פרידריך וילהלם מורנאו משנת 1922 ממשיך להתנוסס ברמה, כמעצב הצורני והאידיאולוגי לקולנוע של המקוללים, של אלה החיים/מתים בעומק הארון ושל שונאי אור השמש. היצירה, לא רק שהיוותה את אחת מאבני הדרך החשובות של האקספרסיוניזם הגרמני, אלא גם היתה פריצה נועזת אל מחוץ למסורת הקיימת בתקופתה. הסרט לא צולם בסטודיו מסוגנן, כי אם בטירות וצריחים בסלובקיה. זו אולי הסיבה לסיפורים ולמיתוסים הרבים על אמיתיות העלילה ואף על דמות הערפד עצמו- גיבור לילי קודר, דחוי מהסביבה ובעל קוד רצחני משלו. ראשו הקירח דחוס אל תוך צוורון ארוך, אוזניו החדות המזדקפות מעלה, שיניו הקדמיות הבולטות מחוץ לשפתיו, עיניו ענקיות, חסרות חיים, חסרות נשמת אדם- הערפד אורלוק בביצועו של מקס שרק בקלות מצמרר גם בימינו.

ולדימיר וולקוב - מוסיקאי ומלחין אוונגרד -ג'אז רוסי מפורסם, נגן קונטרבס מבין המבוקשים ביותר בעולם, ויוצר בתחום הג'אז החופשי. חובבי התחום מכירים היטב את עבודותיו הרבות עם יוצרים בינלאומיים בז'אנרים מגוונים מאוד של מוסיקה- מבארוק ועד לרוק. וולקוב השתתף בפסטיבלי ג'אז רבים ברחבי העולם, ומוביל פרוייקט עצמאי - "וולקוב-טריו". הוא הופיע גם מספר פעמים גם בישראל, ביניהם גם בהרכב ייחודי עם פסנתרן ישראלי סלבה גנלין. בקיץ 2008, בסנט-פרטרבורג הציג וולקוב לראשונה את הליווי המוסיקאלי שכתב לסרט האילם - "נוספרטו. סימפוניה של אימה". יצירתו זו זכתה לשבחים רבים. עתה, גם הקהל הישראלי יוכל לחוות את הקרנת הקלאסיקה האלמותית של הקולנוע הגרמני בליווי חי של הקונטרבסיסט הנודע וולדימיר וולקוב.

ב-23:00 VAMPIRE CIRCUS

על העמדה:dj DANIK SINICHKINdj CHERKASKY dj MIKA

מסיבת פורים, יום שני ה-9.3, 20:30, המחוגה, המחוגה 4, תל אביב

תגובות