מדריך

אם תדברו אין זו אגדה

מיצב סאונד המורכב מיצירות מקוריות שהולחנו על ידי פולנים וישראלים, כשהבסיס המשותף הוא השימוש בקולותיהם של דוברים לא-יהודים המתגוררים בישראל

הצימר, תל אביב, 28-02-2009 15:00

 "אם תדברו אין זו אגדה" הוא מיצב סאונד המורכב מארבע יצירות מקוריות שהולחנו על ידי מלחינים פולנים וישראלים. הבסיס המשותף ליצירות הוא השימוש בקולותיהם של דוברים לא-יהודים המתגוררים בישראל - עובדים זרים ופליטים ממוצאים שונים אשר העברית מהווה עבורם בעיקר שפת תקשורת.

 המילים שהדוברים התבקשו לבטא נבחרו ממבחר מילים שנכתבו בכתב יד, בדפים הראשונים הריקים שבספר "רשימת מלות היסוד להוראת הלשון העברית" שיצאה לאור בירושלים ב1960, על ידי "המחלקה לחינוך ולתרבות הגולה של ההסתדרות הציונית העלומית" בעריכתם של י. מהלמן, ח. רוזן וי.שקד. על קווי הבחירה של המילים נכתב בפרק "עקרונות בחירתן של המלים", כי הגישה היא דידאקטית-לשונית, כשנקודת המוצא היא כי הלשון הנלמדת היא עברית חיה, כפי שהיא מדוברת ונכתבת בארץ. המספר הכולל של מלות היסוד הוא 1000.  רוב המלים, לפי העורכים, משמשות נושאים לשיחה וחומר להרכבת משפטים ולא תיתכן ידיעה יסודית של השפה בלעדיהן. הספר נרכש בירושלים בחנות "הגלריה לספרות" ברח' שץ, ומתוך רשימת מלות היסוד נבחרה הרשימה המצומצמת, כפי  שאפשר להניח מהמדבקה שבספר, על ידי ד"ר אדוארד הורוביץ. הורוביץ התגלה, בעזרת חיפוש באינטרנט, כמחבר הספר ""How the Hebrew Language Grew שפורסם גם הוא ב-1960. 

הקלטות המילים והשיחות הקצרות עם הדוברים נעשו על ידי אביעד אלברט ובניה רכס בבמת מיצג, בתחנה המרכזית החדשה בתל-אביב ובהן השתתפו 28 דוברים, גברים ונשים כאחד ושני ילדים ממוצאים שונים: הודו, רומניה, נפאל, אוקראינה, סין, הפיליפינים, סודן, אריטריה, ג'מייקה, ועוד. כל דובר קיבל תשלום עבור השתתפותו בהקלטות והתבקש להקריא את רשימת המילים בתעתיק לטיני (וגם מכאן ההבדלים בהגיה).  

באיסוף ההקלטות היה הדגש לא על משמעויות המדובר , אלא על ההיבט הפונולוגי שלו, תוך הבלטת הבדלים במבטא. החומר המקובץ כולל מלים בסיסיות, טיפוסיות, וכן פתגמים ומטבעות לשון.  

ההתמקדות בתכונות הצליליות של הדיבור, בערכו המוסיקלי, קשורה בחיפושיה של המוסיקה המודרנית אחר ביטוי מוסיקלי באמצעות הדיבור. ההתמקדות בקולות לא-יהודים קשורה לחיפוש אחר ביטוי החסר מטען אידיאולוגי לאומי, כזה שליווה את החייאתה של השפה העברית המודרנית ואת התפתחותה,  תוך מתן ביטוי למוזיקאליות פחות מוכרת בעברית התל-אביבית של ימינו.  

הצבת היצירות ב'צימר' אינה בחירה ניטראלית. ה'צימר', הממוקם באיזור בו מתגוררים רבים מקהילות הדוברים אשר השתתפו בהקלטות, מהווה זירה חדשה, עצמאית ואחרת בשדה האמנות והמוזיקה העכשוית בתל-אביב, זירה בה מצליחות להתמזג דרכי עשייה שונות וניסיוניות ללא התחשבות בשיקולים כלכליים.  

אם תדברו אין זו אגדה, הצימר, הגדוד העברי 5, תל אביב

יום שישי 27/2 - 10:00 - 15:00

יום שבת 28/2 - 15:00  - 22:00

תגובות