מדריך

מפגשים חזותיים

"רק לא לחשוב 2 פעמים" של רם לוי ו"אדיקטד" של נאוה צוקרמן, שתי יצירות מתוך פסטיבל א-ז'אנר של תמונע, בשידור חוזר

תמונע, תל אביב, 07-05-2009 20:30
מפגשים חזותייםיחצ

רק לא לחשוב 2 פעמים

עבודה של רם לוי רם לוי בפגישה מחודשת עם סרטו משנת 72 המלווה את תהליך החזרות וההפקה של ניסים אלוני, "הצוענים של יפו". בסרט עוקב במאי הטלוויזיה אחר אחת מההצגות החשובות של "הבימה" ומנסה לפתוח פתח לשאלת היחסים הסבוכים שבין הטלוויזיה והתיאטרון. הסרט נעשה בתחילת דרכה של הטלוויזיה הישראלית ומתעד את אנשי התיאטרון המיתולוגיים (חנה רובינא, אהרון מסקין, רפאל קלצקין, יוסי בנאי, יוסי פולק, שמוליק סגל, אדית אסטרוק, אביבה מרקס, יוסל ברגנר, פולדי שצמן) . הסרט מפגישם עם המדיה לאורך התהליך היצירתי. רם לוי חוזר אל מערכת היחסים של הטלוויזיה והתיאטרון המלווה אותו לאורך השנים, ובוחן אותה הפעם גם מנקודת המבט של במת התיאטרון. 

 

אדיקטד  עבודה של נאוה צוקרמן פעם כשהייתי ילדה, היתה לי אחות- מיכל (עד היום היא אחותי האהובה). מיכל הצטיינה במתמטיקה ואני המצאתי סיפורים וריקודים ללא ליאות. יום אחד, כשקצת גדלנו, שאלה אותי מיכל בהשתאות: "נאוה, איך זה פתאום שאת ממציאה דמות ויש לה מילים, איך זה קורה?"

"אדיקטד" יצירה קטנה, שמנסה להיות סוג של תשובה, ממרחק של הרבה זמן לאחותי מיכל. "אדיקטד" - אישה יוצרת שאין לה ברירה, ככה זה אצלה. כמו עם אהבה. אם היא לא תיצור או תאהב היא תמות. "אדיקטד"  מסע קצר של היוצרת בחלל התיאטרון כנועה מול הצורך והתשוקה ליצור אירוע תיאטרלי. איך זה קורה? אצל היוצרת. הקולות הפנימיים בתהליך. חמקמקות הרגע שבו זה קורה, נגיעה באהבה, בזמן. החלום שהדמות שנוצרה תתחיל לקחת את גורלה בידיה, עצמאית, בלי שליוצרת יש שליטה. יוצרים משתתפים: שרה פון- שוורצה, יעל דר, רונית זיו, עירד מצליח.

מתוך א-ז'אנר, יום חמישי ה-7.5, 20:30, תמונע, שונצינו 8, תל אביב

תגובות