מדריך

א-גרוייסע מציאע

אשכנויז מארחים את רות לוין ומנדי כהאן והיידיש אקספרס בערב שכולו על טהרת היידיש והמוסיקה המזרח-אירופאית

לבונטין 7, תל אביב, 16-02-2009 20:00
א-גרוייסע מציאע

אשכנויז, קלייזמר ביג בנד עם שורשים יהודיים שלפני מלחמת העולם השניה מניו יורק ומזרח אירופה. אשכנויז לא עוצרים שם - הרפרטואר שלהם כולל ניו-קלייזמר מפרספקטיבה ג'זיסטית ובמקביל גם שירה יידית מהמאה ה20 (אברהם שוטצקבר, מוישה לייב הלפרן). עם נגנים מהשורה הראשונה של הג'אז והמוסיקה האתנית בארץ, בניהם דניאל הופמן שאחראי  גם על הלחנים, אשכנויז הם הצעד הבא במוסיקה האשכנזית.

אשכנויז יארחו בהופעה את רות לוין. לוין, שחקנית וזמרת, מן המובילות כיום בתחיית תרבות היידיש ונודעת בהופעותיה ובהקלטותיה לשירים ולמחזות היידים. מתרגמת ספרות יידיש ועברית, כלת פרס סגל לתרבות היידיש. הופיעה בקונצרטים ופסטיבלים ברחבי אירופה וצפון אמריקה.

חברי הלהקה: דני בנדיקט - תופים / בן דנציג - בס / קובי סולומון - חלילים / ויטלי פודולסקי - אקורדיוןגרשון ויזרפירר - טרומבון / ארד יני - חצוצרה / דניאל הופמן - כינור

מנדי כהאן והיידיש אקספרס הוקמה ב98' כשבראש מעייניה החייאת המוסיקה והשפה היידית. אנסמבל של 7 אמנים ו12 כלים מגישים שירה יידית (של איציק מנג'ר, ה.לייויק, י.ל.פרץ), שירי פולק ושירים של ז'אק ברל וג'ורג' גרשווין. היידיש אקספרס יוצרים אוירה פרועה וצבעונית עם מגוון של השפעות ממוסיקה צוענית וקלייזמר דרך חזנות, בלוז, ראפ ואפילו סלסה ומוסיקה יוונית.

ערב יידיש, יום שני ה-16.2, 20:00 ו-21:30, לבונטין 7, תל אביב

תגובות