מדריך

אל תוך הנפש פנימה

בית הספר למשחק של ניסן נתיב מעלה עיבוד חדש ל"אדיוט", יצירתו הקלאסית של דוסטוייבסקי, אשר בוחנת את מעמקי נפש האדם באמצעות טשטוש הגבולות שבין מציאות לחלום

סטודיו ניסן נתיב, תל אביב, 25-01-2009 20:30
אל תוך הנפש פנימה

סוף המאה ה-19. הנסיך מישקין, בן למשפחה מיוחסת שהוא הצאצא האחרון שלה, חוזר לפטרבורג לאחר שהיה ארוכה בשווייץ, שם היה מאושפז בשל מחלת האפילפסיה. אין לו כמעט דבר פרט לבגדים שלעורו, אך הוא אופטימי וידידותי בצורה יוצאת דופן, רק שהוא נופל לתוך עולם שבו אין מקום לאדם שאינו יודע לשקר.

סגנונו החברותי, הישיר והפתוח הם שמקנים לו את התואר "אידיוט", אף שהוא ניחן בראייה חדה למדי, הגם שהתנהגותו נדמית תמימה מאוד. בדרכו מתחבר מישקין עם רוגוז`ין, פרחח הולל שירש הון מאביו הסוחר. הלה מספר לו על תשוקתו לנסטסיה פיליפובנה, יפהפיה ידועה לשמצה בשל התנהגותה ואורח חייה. הנסיך מגיע אל ביתו של הגנרל יפנאצ`ין, בעלה של קרובת המשפחה האחרונה של הנסיך ומתידד עם בני הבית.

במסיבה אותה עורכת נסטסיה, רואה מישקין כיצב רוגוז`ין השתוי מציע לה הון עתק כדי שתלך איתו וכדי להצילה, מציע לה הנסיך נישואים, אך היא מסרבת לקבל את עזרתו ובורחת עם רוגוז`ין שהופך מחבר לאוייב ואף מנסה לרצחו. לאחר מספר חודשים, בהם העביר מספר חוויות בחברת נסטסיה, הוא פוגש את אגלאיה, ביתם של משפחת הגנרל יפנאצ`ין, אך משליך הכל כדי להינשא לנסטסיה אשר בורחת ממנו חזרה אל רוגוז`ין שרוצח אותה. כתוצאה מכך, שוקע הנסיך בטירוף ואגליאה משליכה עצמה לנישואים לא מאושרים.

עיבוד של היצירה הקלאסית של פ. דוסטוייבסקי בוחן את מעמקי נפש האדם באמצעות טשטוש הגבולות שבין מציאות לחלום. תום, פשטות, נדיבות ועדינות של הנסיך מישקין מול הרברבנות, כוחנות, אדישות וקשיחות של רוגוז`ין.

אדיוט, 23-31.1, 20:30, סטודיו ניסן נתיב, הרצל 158, תל אביב

תגובות