מדריך

צעיר לנצח

פיטר האמיל, יוצר הפרוגרסיב-רוק המוערך והורסיטלי, מגיע לשתי הופעות פסנתר בישראל, עם שירים מהרפרטואר העשיר שלו

רידינג 3, נמל תל אביב, 03-12-2008 20:00
צעיר לנצח

פיטר האמיל נולד בלונדון ב- 1948. הוא החל את דרכו כסינגר סונגרייטר של להקת הפרוגרסיב רוק Van der Graaf Generator בתקופת שנות השבעים הפסיכדלית. הגישה ההרפתקנית שלהם למוזיקה נשארה מרכיב דומיננטי ביצירתו של האמיל עד היום. הכלים המרכזיים ביצירתו הם פסנתר וגיטרה והוא גם מפיק אלבומים מוערך.

VdGG הוציאה את אלבומה הראשון ב- 68', ואלבום הסולו הראשון של האמיל יצא כבר ב-69'. עד 1978 כבר הספיק להקליט שבעה אלבומי סולו, כשהוא מרפרף באלגנטיות על פני סגנונות וצבעים מוזיקליים, מפאנק דרך אמוציונליות ועד לעיבודים מופרעים. הלהקה התפרקה ב-1972.

יצירתו של פיטר תמיד היתה עצמאית ובלתי מתפשרת והוא נחשב אולי בזכות כך לאחד האמנים המשפיעים ביותר על מוזיקאים רבים. הוא מרגיש בנוח הן בעיבודים תזמורתיים מורכבים, הן עם גיטרה חשמלית בפריטה של שלושה אקורדים והן עם פסנתר ובלדות. בנוסף ל- 26 אלבומי סולו שהוציא עד היום, הוא כתב מוזיקה לבלט, קולנוע וטלוויזיה. במשך המון שנים מופיע האמיל (בישראל זה ביקורו החמישי) ברחבי העולם עם הופעות סולו ולאחרונה במופעי איחוד של VdGG. ב- 2003 הוא שרד התקף לב ויצא ממנו עם תשוקה עזה מתמיד לכתיבה, הקלטה והופעות חיות, כשהוא מפיץ את הבשורה החשובה של פיוטיות, אינטילגנציה ותשוקה שביצירת מוזיקה מעל להצלחה מסחרית.

ב- 2005 הוא הכריז על הקמתה מחדש של VdGG הופעותיו החיות מתאפיינות במידה ניכרת של ספונטניות ואלתור וקשה לחזות עם אילו עיבודים הוא יפציע לבמה. בהופעה בישראל יופיע פיטר סולו עם פסנתר ויבצע חומרים שלו מכל התקופות.

פיטר האמיל בהופעה, יום רביעי ה-3.12, 20:00, רדינג 3, התערוכה 3, נמל תל אביב

תגובות