מדריך

בלוז בעברית

מופע משותף של הפרופסור לאנתרופולגיה זלי גורביץ ושל סולן טיפקס, קובי אוז, בערב העוסק בשאלה "מה רע פה?" דרך קטעי שירה, פסנתר ואילתורים

המעבדה, ירושלים, 19-01-2009 21:00
בלוז בעברית

המשורר זלי גורביץ' פוגש את קובי אוז.

מָרָפֹּ? הוא שמו של ספר חדש מאת המשורר זלי גורביץ' שכולו פזמונים ושירי-עם. הספר הוא קצבי, רֶפִּי, בלוזי לעיתים, ומדבר דיבורי "מה-רע-פה?", שאלת מפתח רטורית ורצינית כאחת שעולה מן המקום הזה. השאלה הזאת מנקרת בספר שוב ושוב - בשירה אינטנסיבית, מצחיקה, הולמת ברקות, דופקת בלב, כולה חרוזים, שונה מהמוכר, ויותר מאשר ספר דורשת ביצוע, הופעה, שירה ישירה.

הביצוע הראשון, הפותח של הספר, שלא יצא עד כה לאור, יהיה במפגש בין זלי גורביץ' לבין המוזיקאי קובי אוז. לביצוע המילולי הוסיף קובי אוז פלייבקים שונים, הלחנות מקוריות, והדגשת קצבים שונים של הדיבור השירי באמצעות מוזיקה, שמוציאים את הספר מגדרו. העניין הוא לא מה שצפוי כעוד הלחנה של שירי משוררים, אלא ביצוע משותף של שני יוצרים, משורר ומוזיקאי, המשחקים ביניהם.

זלי גורביץ' הוא משורר ופרופסור לאנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא פרסם תשעה ספרי שירה, שהאחרון בהם הוא "דבּל קלִיק". אבל בשירים החדשים הוא עבר למזמור, לא מזמור תהילים, אבל מזמור - קצבי, ישראלי עכשווי, שמשתמש בכל גווני העברית כדי להגיד שירה בעוצמה בפה עברי של היום.

מרפ? יום שני ה-19.1, 21:00, המעבדה, דרך חברון 28, ירושלים

תגובות