מדריך

כולנו יהודים

התזמורת העממית עם דניאל זמיר, אוי דיוויז'ן, צדיק זכריה, B.T.A. ונינו ביטון וגם אורח מיוחד מחו"ל, במרתון מוסיקה יהודית בלבונטין

לבונטין 7, תל אביב, 22-10-2008 20:00
כולנו יהודים

יופיעו:

 

התזמורת העממית: הרכב של שבעה נגנים ששואבים את השראתם מניגוני דבקות חסידיים, תיאוריות קבליות, ג'אז מודרני וטראנס. לאחרונה ייצגו את ישראל בפסטיבל היוקרתי רודולסדט.

אוי דוויז'ן: הרכב כלייזמר שמנגן מוזיקה יהודית מזרח אירופאית ביידיש ורוסית בדיוק כפי שנוגנה בתחילת המאה ה-20. לאורך ההופעה משלב ההרכב קטעים אינסטרומנטאליים לצד שירים שנוגנו בחתונות, בתיאטרון היידי ובשאר אירועים, כאשר הביצועים נשארים נאמנים למקור כתוצר של האזנה מוקפדת להקלטות ישנות ונדירות.

 

B.T.A. + נינו ביטון: טריו נסיוני שמוביל אייל תלמודי מה'בלקן ביט בוקס' שמנגן מוסיקה צוענית חדשה, עם כלים אפריקאים, סקסופון וקונטרבס, שמושפעת מהמסורת של מוסיקה יהודית מצפון אפריקה.

 

צדיק זכריה: זכריה נולד בכורדיסטאן ועלה לארץ ב-1950. כלי הנגינה בו הוא מתמחה הוא הזורנה - כלי נשיפה עם עלה כפול המזוהה בעיקר עם המוסיקה הכורדית. זכריה מנגן על הזורנה בטכניקת נשימה מחזורית המאפשרת לו לנגן ללא הפסקה. המוסיקה הכורדית מיוצגת ע"י שני זרמים מלודיים: צ'ופי ושכני, הצ'ופי הוא סגנון מלודי מהיר המתאים לריקודים ולנגינה בטונים הגבוהים של הזורנה והסגנון העיקרי בו מתמחה צדיק זכריה. ב2005 יצא אלבומו הראשון "נעימות כורדיות עם זורנה" בלייבל Something on the Road. בעקבותיו יצאו ארבעה סינגלים עם אינטרפרטציות אלקטרוניות של מוסיקאים מקומיים.

 

מייקל אלפרט (ניו-יורק): המומחה מספר אחד לתרבות היידיש ולמסורות המוסיקליות שנגזרות ממנה, הכלייזמר, שירים יידים, ריקודים ממזרח אירופה. אלפרט הוא היסטוריון תרבות ומורה, מוסיקולוג אתני, מפיק, כותב, ונגן כינור ואקורדיון בחסד.

מרתון מוסיקה יהודית בלבונטין, יום רביעי ה-22.10, 20:00, לבונטין 7, תל אביב

תגובות