מדריך

משירי ארץ אהבתי

לורי אנדרסון, זמרת יוצרת, מיצגנית, משוררת ואמנית מגיעה לארץ לשתי הופעות במסגרת סיבוב הופעות עולמי של אלבומה האחרון, Homeland, ומארחת את...שימו לב - לו ריד (!)

היכל התרבות, תל אביב, 03-11-2008 20:00
משירי ארץ אהבתי

לורי אנדרסון, אמנית פורצת דרך, זכתה להכרה עולמית ב- 1981 כשהשיר  "O-Superman" הגיע למקום השני במצעד הבריטי. סגנון ההגשה הייחודי שלה - ספק דיקלום ספק שירה, בשילוב נגינה על כינור וקלידים ושימוש בדימויים וויזאולים חזקים הפכו את הופעותיה לתופעה. אנדרסון גם עומדת מאחורי המצאתם של כלי נגינה: כינור עם מיתרים שעשויים סרט הקלטה במקום שיער סוס, מידי מיוחד שמקליט סאונדים וחוזר עליהם ועוד. לאורך השנים היא שיתפה פעולה עם דמויות כמו הסופרים וויליאם ס. בורוז וטימוטי לירי, פיליפ גלאס, אנדי קאופמן, לו ריד, פיטר גבריאל, בריאן אינו, ג'ון זורן, ביל לסוול, ארטו לינדסיי ואחרים.

 

Homeland הוא רצף שירים וסיפורים המשרטטים דיוקן פואטי - פוליטי של התרבות האמריקאית היום. מוטיב הדחיפות הפוליטית שזור ביצירתה של אנדרסון לאורך השנים והיא דנה רבות בפחד מהאובססיה למידע וביטחון. את שירי המופע עתידה אנדרסון להקליט ולהוציא כאלבום בתחילת 2009 בחברת Nonesuch Records. שותפיה של אנדרסון למופע הם כמה מהפרסונות הבולטות בסצנת המוזיקה המאולתרת המגיעים מרקעים שונים. סקולי סווריסון האיסלנדי, נגן הויולה אייוינד קנג שעבד עם מייק פאטון, ג'ון זורן ביל פריזל, בק, אנימל קולקטיב ורבים נוספים, פיטר שרר שהפיק כמה פרויקטים שלה, וכן הפיק את קייטנו ולסו, אוטה למפר ואחרים ויצר מוזיקה לסרטים ומחול. המופע Homeland מבוסס הרבה על אינטראקציה עם הקהל ובין הנגנים על הבמה ולכן הופך לחוויה חד פעמית מרגשת בכל מקום בו מועלה.

 

אנדרסון, ילידת שיקאגו, עבר לניו יורק בגיל 20 ולמדה אמנות לתואר ראשון ופיסול לתואר שני. עם תום לימודיה החלה להרצות על תולדות האמנות וארכיטקטורה בקולג' בניו יורק ופחות או יותר באותו זמן הופיעה עם המיצג הראשון שלה. שפת המיצג דיברה אליה יותר מאמנות פלסטית והיא נחשבת לאחת החלוצות בתחום. הופעותיה הראשונות שילבו מוזיקה, הקרנת סרטים וסיפורים אישיים. המיצגים שלה עוררו עניין רב והיא הפכה לאורחת קבועה במוזיאונים ופסטיבלים בארה"ב ואירופה. הטכניקה של עבדותיה שילבה תמיד שימוש עז בפואטיקה של המילה לצד שפה וויזואלית ומוזיקלית עשירה. בשנת 82' הוחתמה אנדרסון בחברת וורנר לאחר ההצלחה המסחרית שזכתה לה עם השיר  O Superman ואלבום הבכורה שלה Big Science זכה להצלחה מסחרית (כיכב במצעד הבילבורד) וביקורתית. האלבום, שהופק על ידי פיטר גבריאל, ביל לאסוול ואדריאן בילו הציג את הגישה הייחודית של אנדרסון לחיבור בין מילה וצליל. בין היתר התארח באלבום הסופר וויליאם בורוז. בעקבות האלבום הפיקה וביימה אנדרסון את הסרט Home of the Brave ויצאה לסיבוב הופעות רחב.

מאז הספיקה אנדרסון להוציא  10 אלבומים ואלינו היא מגיעה, כאמור, עם האחרון שבהם, Hometown.

לורי אנדרסון בהופעה, יום שני ה-3.11, 20:00, היכל התרבות, הוברמן 1, תל אביב

מופע נוסף - מחר, ה-4.11, רידינג 3, נמל תל אביב

 תמונה חיצונית: kevin kennefick

תגובות