מדריך

מה שאפשר עם מה שנשאר

"שאריות והשארות", תערוכת יחיד חדשה של גלעד קידר, מפגישה בין אמנות גבוהה לנמוכה כאשר היומיומי והפונקציונאלי הופך לאמנות

גלריית החדר, תל אביב, 03-10-2008 13:00
מה שאפשר עם מה שנשאר

גלעד קידר // שאריות והשארות Gilead Keydar // Remains and Residues

תערוכת היחיד "שאריות והשארות" של גלעד קידר כוללת סדרה חדשה מהשנים 2008-2007 של עבודות שמן על שולחנות ישנים וחפצים מצויים אחרים. לאחר שהציג בעבר סדרות על גבי חלונות ועל גבי דלתות, פונה הפעם קידר לקבוצה של שולחנות ועובר למעשה מגבולות החוץ אל פנים הבית. ייחוד נוסף הוא השימוש בצבעוניות עשירה, מעין השתלחות חופשית של צבע המשתחררת מערכים נזיריים וחותרת לעבר התנסות חדשה.

העבודות שנוצרו באמצעות מריחה של כתמי צבע, הטחות והתזות של צבע, שרבוטי עיפרון וחריטה שמגיעה לעיתים עד כדי פציעת המצע, מציגות ציור מופשט, אישי ורגשי. נדמה כי האינטנסיביות הציורית "מתנגנת" לפני הצופה ומעוררת תחושה של ויטאליות, הומור והתפלשות בחיים, התפלשות הנעה בין שמחה לכלוך, אלימות וכאב. הבחירה ליצור על מצע של שולחנות וחפצים אחרים מרחיבה את גבולות הציור ומפגישה בין אמנות גבוהה לאמנות נמוכה כאשר היומיומי והפונקציונאלי הופך לאמנות. הצטלבות זו בולטת במיוחד בעבודות על גבי צידם האחורי של שולחנות מספריית בית אריאלה בהם מודבקים מסטיקים אמיתיים לצד כתמי צבע שהוסיף האמן. קידר מתייחס לנקודת המוצא של המסטיקים, מרחיב את מנעד צבעוניותם ומנכס אותם לתוך יצירתו.

ההופעה הציורית על גבי השולחנות התלויים נדמית במקרים רבים כשאריות של ארוחה או יותר נכון שאריות של חגיגה קרנבלית. האינטראקציה המאפיינת את סביבת השולחן, בין אם שולחן אוכל, עבודה, למידה וכו' הופכת לרמזים לנוכחות שהיתה ואיננה, תחושה של העדר, שרידים ועקבות של התרחשות שזה אך הסתיימה.

אוצרת: איריס מנדל

שאריות והשארות, 13.9-18.10, גלריית החדר, גוטליב 11, תל אביב

ב'-ה' : 13:00-19:00, שישי: 11:00-14:00 שבת: 11:00- 13:00

תגובות