מדריך

איש המפוחית

ג'יימס קוטון, ענק הבלוז והרוקנ'רול, מגיע לארץ לשש הופעות עם ההרכב שלו Super Harp "4-5. הערב הוא מקיים שתי הופעות

זאפה, הרצליה, 06-09-2008 18:30
איש המפוחית

ג'יימס קוטון המנגן על מפוחית, נודע כפרפורמר ענק מהרגע בו עלה על הבמה לראשונה. כבר בגיל 15 הקליט 4 שירים תחת הלייבל האגדי Sun Records (הלייבל של אלביס פרסלי, ג'וני קאש, ג'רי לי לואיס ועוד רבים), ב-1952 תחנת רדיו בממפיס נתנה לנער בן ה-17 תוכנית רדיו בת 15 דק', הישג אדיר לנגן בלוז צעיר, דבר שפתח בפניו דלת לקהל רחב שהיה רעב למוסיקת בלוז.

1967 הייתה שנה עמוסה עבור קוטון שהפך להיות מוביל להקה והקליט שני אלבומים בהופעה חיות במועדון New Penelope במונטריאול. עד סוף שנות ה-60 הספיק קוטון להקליט עוד 4 אלבומים. כאשר הגיעו ההיפים ורצו לדעת מאיפה הגיעה מוסיקת הרוקנ'רול, Muddy Waters ו-Brownie McGhee התאחדו לכתוב את השיר "The Blues Had A Baby and They Called IT Rock and Roll" אשר ענה על שאלתם. השיר היה חלק מהאלבום "Hard Again" שהציג את Muddy בשירה וגיטרה, Johnny Winters בגיטרה, וג''ימס קוטון על המפוחית. האלבום זכה בגראמי ב-1977.

קוטון חימם וניגן עם: ג'ניס ג'ופלין, הגרייטפול דד, לד זפלין, סנטנה, סטיב מילר, פרדי קינג, בי.בי קינג ואלו רק חלק קטן מהשמות...

בשנות ה-70 הוציא 4 אלבומים  תחת הלייבל "Buddah records". חוזה הקלטות עם אליגטור רקורדס הוליד ב- 1986 את "Live from Chicago: Mr. Superharp Himself", עליו זכה קוטון במועמדות ראשונה לגראמי. המועמדות הבאה לגראמי הגיעה בזכות האלבום "Take Me Back" שהופק ב-1987 על-ידי Blind Pig Records. "Living the Blues" שיצא ב-1994 ב-Verve Records הביא מועמדות נוספת לגראמי.

קוטון הוציא 3 אלבומים תחת הלייבל טלארק. "Fire Down Under The Hill" שיצא במרץ 2000, "The 35th Anniversary Jam of The James Cotton Blues Band" שיצא במאי 2001 וזכה במועמדות לגראמי. רבים מחבריו של קוטון שרים ומנגנים באלבום זה שבא לחלוק כבוד ל-35 השנים שעברו מאז שעזב קוטון של להקתו של Muddy לעמוד בראש להקה משלו. אלבומו האחרון עד כה "Baby, Don't You Tear My Clothes" שיצא במאי 2004 נתן לקוטון הזדמנות לנגן לא רק בלוז אלא גם מוסיקת קאנטרי ובלוגראס.

במחצית השנייה של העשור האחרון שלישיית ג'יימס קוטון הופיעה ברחבי ארה"ב, קנדה, אירופה, יפן ודרום אמריקה עם קוטון על המפוחית, פסנתר, גיטרה וזמרים מתחלפים.

ג'יימס קוטון בהופעה, יום שבת ה-6.9, 18:45 ו-21:45, זאפה, מדינת היהודים 85, הרצליה

תגובות