מדריך

על כנפי השכינה

עדי רן והגיטרה במופע רוק יהודי, מסורתי-חילוני, עם שירים מכל האלבומים

רשימו, ירושלים, 27-12-2008 20:30
על כנפי השכינה

עדי רן החל את דרכו המוזיקלית כמרכז בשבט צופי רמת-גן. בזכות שיריו ואופיו הייחודי הפך די מהר לדמות מוכרת בקרב חברי תנועת הצופים בישראל, בעיקר במרכז הארץ, ומאוחר יותר בקרב צעירים רבים מאזור תל אביב. החל משנת 1987 הופיע רן בפאב "הכוֹסית" הוותיק שליד כיכר רבין בתל אביב, בדרך-כלל לבדו עם מכונת תופים, ולעתים בליווי חברים - הבולט שבהם - ג'וני שועלי.הופעותיו השבועיות הקבועות כרכו אחר רן קהל מעריצים קבוע ונאמן.

שנותיו החילוניות של עדי, שהיה "חילוני להכעיס" ויצג תרבות מקומית של "סקס, סמים ורוקנ'רול", לווו תדיר בשערוריות עד שנת 1993 שבה החל להתקרב לדת, ומאוחר יותר חזר בתשובה וחדל לחלוטין מלבצע את שיריו הישנים. הוא הקליט מאז שלושה אלבומים בעלי אופי יהודי המושפעים מאוד ממורשתו של רבי נחמן מברסלב, והפך למעשה לזמר חסידי - ועדיין, עוף מוזר על רקע המוזיקה החסידית בת-זמננו.

גם עם חזרתו בתשובה, המשיך רן ליצור וכתב טקסטים קלילים אך גם אישיים מאוד על המעבר לדת ("אבא, נהייתי דוס / זה לא אומר שאתה צריך לכעוס .../ סבתא, נהייתי דוס / תוציאי ת'שיניים מהכוס.") ועל חיי הדת. בשנת 1995 החל לבצע לראשונה את שיריו החדשים מול קהל תל אביבי במועדון ה"בארבי" הישן, אך עם הזמן צמצם את הופעותיו בפני קהל חילוני והתמקד בקהל הדתי החדש שצבר. באלבומו הראשון, "האחרון שבעם", שימשו כל חברי להקת רעש, ידידיו הוותיקים, כלהקת הליווי וג'וני שועלי אף הפיק מוזיקלית את האלבום.

עדי רן בהופעה, יום שבת ה-27.12, 20:30, רשימו - מקום הכל נמצא, מנורה 8, ירושלים

תגובות