מדריך

RAVEOLUTION

ערב ראשון בסדרת "סינמה ביט" הקושרת בין נישות שונות של מוסיקת קצב לעשייה והשפה הקולנועית במחצית השנייה של שנות ה-20'

סינמטק, תל אביב, 10-09-2008 21:30
RAVEOLUTION

הסדרה "סינמה ביט" תעסוק בקשר בין הנישות השונות של "מוזיקת הקצב" (beat music) שצצו והתפתחו במהלך המחצית השניה של המאה ה-20 (כגון –רגאיי, דיסקו, היפ-הופ, מוזיקה אלקטרונית ועוד), לבין העשייה והשפה הקולנועית של יוצרי קולנוע כגון ז'אן לוק גודאר, סטנלי קובריק, מרטין סקורסזה, פרנסיס פורד קופולה, קוונטין טרנטינו ואחרים.

יוצרי הסדרה ומנחיה הם עירן סרג'ון ועמית הכט - צמד מרצים ב"מיוזיק" (בית ספר גבוה להפקת ויצירת מוסיקה). בנוסף, עירן הוא גם דיג'יי וותיק ועמית הינו גם במאי קולנוע ('ביפ' ועוד) ו"אנציקלופדיה לשפת הקולנוע". כל מפגש יסתיים בהקרנת סרט מייצג. משך כל מפגש, כולל הסרט, כשלוש שעות.

הערב - פרק ראשון –RAVEOLUTION: הסדרה תיפתח עם ציון שני אירועים חשובים: א.20 שנה לפרוץ מהפכת "מוזיקת הרייב" - מוזיקה המוכרת בתודעה הציבורית יותר כ"מוזיקה אלקטרונית"/ "טכנו"/ "טראנס" וכיו"ב. מהפכה אשר בישרה את הופעתה של "תרבות המועדונים" בשנות ה-90'. ב. 40 שנה ללידת "הדיג'יי המודרני" - המציין העיקרי של "מוזיקת הרייב" ושל "תרבות המועדונים". עירן יסקור וידגים את מהותה ושורשיה של מוזיקת הרייב, החל מהופעתם של "מועדוני האנדרגראונד" הראשונים בניו-יורק, פריז ולונדון בסוף שנות ה-60' ולידתו של הדיג'יי המודרני בתוכם, דרך סצנות הדיסקו וההאוס המחתרתיות בניו-יורק ובשיקאגו בשנות ה 70' וה 80', הקשר של אלו עם הפסיכדליה ועם המוזיקה האלקטרונית, ההשפעות ההדדיות בינן לבין סצנת הגל החדש הבריטית בשנות ה-80', הופעתה של סצנת הרייב באנגליה כתוצאה מכך בסוף שנות ה-80' ולידתה של תרבות המועדונים ושל הנגזרות האלקטרונית הגלובאליות בתוכה - דאנס, טראנס, טכנו, ג'אנגל, בשנות ה-90'.

עמית ישתלב ויסביר את הקשר בין התפתחות זו לבין העשייה הקולנועית מאז סוף שנות ה-60 ועד שנות ה-90. ידונו בהקשר האמור סרטים שהקדימו את זמנם כגון: אדם בעקבות גורלו, אפוקליפסה עכשיו, אודיסיאה בחלל ועוד. כמו כן תוצג משנתם של במאים אשר סרטיהם המושפעים מתפיסות המוזיקה האלקטרונית והרייבית, כגון: לרס וון טריר, דרן ארונובסקי, פול תומס אנדרסון ואחרים. בסוף המפגש יוקרן הסרט האולטימטיבי של התנועה ואחד מהסרטים הקלאסיים של שנות התשעים בכלל - טריינספוטינג.

סינמה ביט - רייב, יום רביעי ה-10.9, 21:30, סינמטק, שפרינצק 2, תל אביב

תגובות