מדריך

פרידה מן הנוף

30 אמנים ויוצרים מכל התחומים מציגים תערוכה כאקט של מחאה ופרידה מבניין הס 8, שעתיד להיהרס לטובת עוד מגדל פאר. מומלץ.

רחוב הס 8, תל אביב, 30-08-2008 17:00
פרידה מן הנוף

הס 8 הוא עוד בניין תל אביבי טיפוסי. כמו בניינים נוספים בעיר הוא פונה מדייריו, לאחר שנמכר לבעלים חדשים שייעדו אותו לשיפוץ מהיסוד. הדיירים בבניין, המתגוררים בו למשך תקופות הנעות מ-17 שנים ועד שנתיים, איבדו את דירותיהם בהתראה של שלושה חודשים בתהליך שהוא אומנם חוקי, אך יחד עם זאת תהליך מתסכל ומייאש, המרחיק את הדיירים שחיים את העיר ואת השכונה אל שוליה של תל אביב ואף מעבר להם. כאב פינויו של הס 8, בניין שנבנה בשנות ה-30 ועומד לאבד את סממניו הייחודיים, הוא סמל לתהליך שעובר על העיר כולה בשנים האחרונות, עיר שמעודדת צמיחתם של מגדלי פאר על חשבונם של מבנים ותיקים ושל כוחות צעירים, יצירתיים, אך פעמים רבות מעוטי יכולת, המעניקים לעיר את צביונה הייחודי אך נדחקים ממנה החוצה.

כאקט של פרידה מהס 8, ובמחאה על התהליך שהוא מסמל, יתקיים בבניין אירוע אמנות רב תחומי ומסיבת bon voyage. במהלך יום שבת ה-30.8, יום לפני מסירת מפתחות הבניין לבעליו, תיפתח בבניין תערוכת אמנות בת יום אחד בלבד שתתפרש בכל חלקי הבניין, ותעסוק במשמעותו הרגשית והאורבנית של הפינוי. למעלה מ-30 אמנים ויוצרים מכל התחומים יציגו עבודות המתייחסות לחלל ונפרדות ממנו, ויגיבו על סיטואציה של פינוי ומעבר, ארעיות הבית ונדודים, ניתוק ויישוב מחדש. חלק גדול מן האמנים ייצרו עבודות ספציפיות לחלל ולאירוע ויעבדו עם שיירים שנותרו מאחור לאחר הפינוי.

רועי מרדכי, שהתגורר בבניין ויזם את האירוע, יציג עבודה בשילוב צבים חיים; רימה ארסלנוב, אף היא מדיירות הבניין, תתייחס למעבר שחוו השניים לאחרונה בפסל גדל ממדים דמוי טרקטור פרווה; יאיר פרץ יצייר על קיר אחת הדירות, וייגע בנושאים החוזרים ועולים בציוריו האקספרסיביים של ניכור עירוני, עקירה והומלסיות; גם יואב אפרתי יבצע רישום קיר; אפרת קליפשטיין תיצור עבודת סאונד בשילוב ארון עץ שנותר באחת הדירות; אמנים אחרים בחרו להשאיל עבודות המתייחסות לנושא בדרכים מגוונות: טריפטיך צילומים של אורי גרשוני, צילומים של יעל עומר ושל הדס קידר, פיסול ויציקות פוליאסטר של אוריאל מירון, פסל של בורג ענק שעבר טיפול מיוחד לקראת האירוע של יואב מילר, ציורי שמן של עמי פייצ'ביץ', הצבות וידאו של האמנים מאיר טאטי, שרון פז, שחר מרקוס, נועה גרוס, זיו בן דוב ומירב הימן, הצבת אוהל של שרי גולן, שנוצר בהשראת הסיפור "הבית של יעל" ופסל עם תאורה של קרן שפילשר.

אמנים מסוימים בחרו לעבוד עם דיירים שהתגוררו בבניין: אליסף קובנר צילם את הדיירים האמנים רועי מרדכי ורימה ארסלנוב, שניהם יציגו בעצמם באירוע, והאמן בני קורי מתכנן עבודה בהשראת הדייר בדירת הגג איתי להט. איתי להט עצמו יציג עבודת סאונד שתטפל בנושא של כמיהה וגעגועים בתיבות הדואר של הבניין בשיתוף הדיירים שעזבו.

אחת מדירות הבניין תוקדש למסיבה שבה ינגן די.ג'יי אמיר אגוזי ויארח חברים. יוזמה ואוצרות: רועי מרדכי ורווית הררי.

נפרדים מהס 8, יום שבת ה-30.8, החל מ-17:00, הס 8, תל אביב

תגובות