מדריך

קונטרול פריק

"קונטרול", התערוכה החדשה של ליהי שמאי , עוסקת בייצור המוני – שסין היא מרכזו – ובהשלכותיו על העולם המשועתק בו אנו חיים

חלון אמנות נגה היקרה, יפו, 04-09-2008 00:00
קונטרול פריק

ליהי שמאי מציבה בחלון האמנות 200 בובות טרול מפלסטיק, מתוצרת סין, במסדר של שלוש פלוגות, כחיילי צבא הטרקוטה הסיניים - אלפי פסלי חיילים מחרס, ערוכים לקרב, אשר נקברו יחד עם צ'ין שה-חואנג, קיסרה הראשון של סין, לשמור עליו ולהלחם לצדו בעולם הבא. 

טרולים הן מפלצות מיתולוגיות מכוערות ומאיימות שעברו גלגולים רבים עד שהגיעו למצבם הנוכחי בתור מוצר צריכה ידידותי ומשוכפל. בהצבתם כחיילים במסדר, ליהי שמאי מעבירה אותן גלגול נוסף: הבובות המתוקות המחייכות אליך מן המדף מתבררות כעדר גלמים של פס ייצור, שמאחוריו עומד כּוח עבודה זול, אנונימי, שקוף - מיליוני פועלים סינים. התערוכה קונטרול, אם כן, עוסקת בייצור המוני – שסין היא מרכזו – ובהשלכותיו על העולם המשועתק בו אנו חיים.

תזכורת: טקס פתיחת האולימפיאדה בביג'ינג לפני שבועיים - איזה סדר מרהיב ומאיים. המון צעיר צועד/עומד/פועל כאיש אחד. שטנץ על סרט נע. המון תחת קונטרול – מרוסן, מבוּקר, נשלט. - האם חלון האמנות בתערוכה זו הופך למאוזוליאום לאינדיווידואליזם? בפינה, כמו בעונש, מחוץ למבנה הצבאי המהודק של 200 בובות טרול מרוקנות ועירומות, עומדות 2 בובות שנדפקו בפס הייצור. במבט ראשון תבחינו בשיער האדום הבוער על ראשן. בעיוות המבדיל אותן מן השאר תבחין רק עין מיומנת. הטרולים האלה - הפסולים - הם הגיבורים שלנו. בפס הייצור ההמוני - הטעויות, הסטיות, העיוותים – הם יוצאי הדופן, הם הערה על אינדיווידואליות.

קונטרול, חלון אמנות נגה היקרה, רחוב רוחמה 7, שכונת נגה, יפו

30.8 עד 8.10, מציג 24 שעות ביממה

תגובות