מדריך

עובדים את האדמה

הרכב הרגאיי-רוטס-דאב האמריקאי Groundation מגיע לארץ לשתי הופעות חד פעמיות, עמוסות אנרגיות חיוביות

בארבי, תל אביב, 18-08-2008 21:00
עובדים את האדמה

הרכב הרגאיי-רוטס-דאב Groundation הוקם ב-1998 ע"י האריסון סטאפורד, מרקוס אורני וראיין ניומן. כפי שמשתמע מהשם, החיבור לאדמה ולתהליכים שמתרחשים על פניה טמון בכל אקורד ואקורד, ובכל משפט שיוצא לסטאפורד, סולן הלהקה, מהפה. השלישייה, יחד עם ששת החברים שהתווספו להרכב בשנים הסמוכות להקמתו, מנגנת רוטס-רגאיי שורשי ועמוק שמגיע מן המקורות, בשילוב של אלמנטים מעולם הג'אז, שמתאפשרים בזכות הקשת הרחבה של חטיבת כלי הנשיפה וכלי ההקשה והתיפוף השונים של ההרכב.

גם מקומו של עולם הדאב לא נפקד כאן, והוא זוכה להתייחסות נרחבת בדמות אלבום שלם מ- Dub Wars - 2006, שכולל גרסאות דאב לקטעים שהופיעו באלבומים קודמים של החבורה. Groundation מצליחה ליצור לעצמה סאונד ייחודי, מעניין, קצת אחר, דבר שמאפיין הרכבים גדולים, ואולי אף מסביר את הפופולריות הגדולה שלה זוכה ההרכב ברחבי העולם חרף הזמן הקצר יחסית (במונחים של שנות רגאיי) שבו הוא פועל. בשנים האחרונות הופיעו החברים בכ-20 ארצות על פני הגלובוס, כולל הופעות מול עשרות אלפי אנשים במרוקו, ברזיל, ובארצות שונות באירופה.

משמעות השם Groundation מדברת על נסיון להתייחסות בסיסית כלפי כל בני האדם באשר הם בצורה שווה, באותה רמה, ללא היררכיה והבדלי מעמדות, כך שכל אדם יוכל ללמד וללמוד מן האדם שנמצא לצידו. המסר המרכזי שמנסה הלהקה להעביר הוא מסר של חיוביות ואהבת האדם והטבע, או כפי שמגדיר זאת סטאפורד עצמו (שאף העביר כמה שנים כמרצה להיסטוריה של מוסיקת הרגאיי באוניברסיטת סונומה): "מוסיקה טובה ופעילות מהותית שאינה מחטיאה, מחמיצה או שוכחת את שליחותה האמיתית -התפתחות שדה ההכרה הזקוק כל כך לתשומת לבנו, הזנתו בתובנות מאירות, המעמיקות ומאפשרות מרחב פנימי ורגש אמיתי כלפי הקיום".  

עד היום הוציאה הלהקה 6 אלבומים אשר מיקמו אותה כאחת להקות הרגאיי המצליחות בעולם.

גראונדיישן בהפעה, יום שני ה-18.8, 21:00, בארבי, קיבוץ גלויות 52, תל אביב

תגובות