מדריך

אחלה דיל

The Breeders, ההרכב של הזמרת והבאסיסטית של הפיקסיז, קים דיל, מגיע ל-2 הופעות נדירות בארץ

מועדון הזאפה, תל אביב, 21-08-2008 21:00
אחלה דיל

שש שנים אחרי Title Tk חוזרים The Breeders עם אלבום חדש - Mountain Battles בהפקתו של סטיב אלביני המפיק של נירוונה. The Breeders, ההרכב עם הסולנית שהיא גם הבאסיסטית והזמרת של הפיקסיז יגיע לשתי הופעות בישראל במסגרת טור עולמי.

בתום אפיזודת האיחוד של הפיקסיז חזר בלאק פרנסיס להתעסק בקריירת הסולו שלו, ואילו קים דיל הבסיסטית האנרגטית חוזרת לפרויקט הנצחי שלה, ה-Breeders. ב-1989 הצטרפה דיל אל המוזיקאיות טניה דונלי (הגיטריסטית של Throwing Muses) וג'וספין וויגס (בסיסטית Perfect Disaster), אותן פגשה במהלך סיבוב ההופעות של הפיקסיז בבריטניה בסוף שנות ה-80, והקימה את להקת The Breeders, דיל קראה כך להרכב על שם להקה שהיא ואחותה התאומה קלי דיל, הקימו בילדותן. הפירוש לשם היה נעוץ בכינוי סלנג הומוסקסואלי לסטרייטים, המתייחס ליכולתם להתרבות.

בתחילת 1990, לאחר שהודיעו הפיקסיז כי הם יוצאים להפסקה ארוכה, יצאו קים דיל וטניה דונלי לסיבוב הופעות נשי, ששימש לשתיהן מפלט יצירתי וכבר בינואר 1990 הסתובבו דיל ודונלי באולפני "פאלדיום סטודיוס" שבאדינבורו, ויחד עם סטיב אלביני (מגדולי המפיקים של הרוק האלטרנטיבי האמריקאי, שהפיק את אלבום הבכורה של הפיקסיז) הקליטו בשלושה שבועות את Pod - אלבומם הראשון של הברידרז. 

בשנת 1992 הוציאו הברידרז אי.פי בשם Safari, וזמן קצר לאחר יציאתו, עזבה דונלי את הלהקה לטובת להקת Belly. במקומה הצטרפה אל הברידרז קלי, התאומה של קים. בסוף אותה שנה התפרקה להקת הפיקסיז באופן רשמי וסופי, מה שהשאיר לאחיות דיל הרבה מאוד זמן עבור להקתן. לאחר יציאת Safari, חיממו הברידרז את נירוונה בסיבוב ההופעות האירופאי שלה. בתום הסיבוב נכנסה הלהקה לאולפן הקלטות בסאן-פרנסיסקו, עם המפיק הבריטי מארק פריגארד. האלבום, Last Splash, שיצא באוגוסט 1993, הפך להצלחה גדולה, בעיקר בזכות הסינגל  "Cannonball", שהושמע בתדירות גבוהה בתחנות רדיו ברחבי אמריקה ואירופה.

באמצע שנות ה-90 עזבו קלי דיל וג'וספין וויגס את הברידרז, והקימו להקות משלהן. קים דיל הקימה להקה נוספת בשם The Amps. עם להקה זו הקליטה דיל את האלבום Pacer, שיצא באוקטובר 1995, ויצאה לסיבוב הופעות קצר בארה"ב. בדצמבר 1996 הכריזו הברידרז על סיבוב הופעות איחוד, כשלמעשה הופיעו על הבמה קים דיל, חברי The Amps  וקארי בראדלי, שניגנה עם הברידרז בעבר. אחרי שהרכב הלהקה עבר שינויים נוספים, כולל שיבתה של קלי דיל, חזרו הברידרז להקליט ב-1997, והוציאו גרסת כיסוי לשיר "Collage", שהופיע בפסקול הסרט The Mod Squad. בשנת 2000 נכנסו האחיות דיל לאולפן עם המפיק סטיב אלביני, לתהליך הקלטות שנקטע ונמשך שוב ב-2001. התוצאה, תשע שנים לאחר אלבומן האחרון, האלבום "Title TK" - כינוי לתקליטים בהתהוות שעדיין אין להם שם, יצא במאי 2002 ולווה בסיבוב הופעות אינטנסיבי.

האלבום החדש - Mountain Battles הוקלט און אנד אוף במשך כמה שנים עם מפיקים שונים ויש בו זרימה מיוחדת בה כל שיר מרגיש כהמשך טבעי של קודמו .

הברידרז בהופעה, יום חמישי ה-21.8, 21:00, זאפה, ראול וולנברג 24, תל אביב

תגובות