מדריך

פותחים בפנים

התערוכה "תיירות פנים" מציגה שלוש עבודות של אמנות צעירות במסע לגילוי עצמן

הגלריה ע'ש רחל וישראל פולק, 26-04-2007 20:00
פותחים בפנים

בתערוכה חדשה בשם "תיירות פנים" מוצגותשלוש עבודות חדשות של האמניות הילה בן ארי, מאיה לרמן ושונית קושניר. שם התערוכה משמש מטפורה למהלך של כל אחת מהאמניות באופן שונה: הכנסה של טבע מדומה אל ממדי הגלריה וקשירת מעמד הצפייה באמנות לצפייה בטבע (לרמן); מסע מסוכסך אל התכלותו של הגוף תוך עיסוק בכוחה הפתייני של האמנות (בן ארי); ומסע בעקבות סרט קולנוע לתוך נפשה האובדת של האמנית (קושניר). שלוש העבודות מנסות, כל אחת בדרכה, לבחון את כוחה הרומנטי מלא הפאתוס של האמנות ולהצביע על כוחו של הייצוג להכתיב ולתווך נקודת מבט ולהוות סובסטנציה למציאות עצמה.

עבודתה של הילה בן ארי "היברנציה" הינה מיצב המשלב טכניקות עבודה שונות ויכלול אובייקטים פיסוליים, עבודת סאונד ועבודות וידיאו ויתפרש על מרבית הקומה הראשונה של הגלריה. העבודה בנויה ממספר פסלים של חיות ודמות נשית העשויים חמרן מוזהב ושעווה, המחוררים באופן ידני והמרפררים לאסתטיקה בארוקית מלאת פאתוס ופאר. בן ארי מפוררת ומחוררת את הדימויים ומייצרת פסלים בעלי גוף מרוקן, נפח קישוטי חלול, שברירי וקטוע. הדמויות המחוללות, נמצאות במצב ביניים של תרדמה, כמו איבדו את חיותן ואת כוחן האיקוני. מערכי הפסלים יהיו משולבים בעבודת וידיאו ועבודת סאונד.

עבודתה של מאיה לרמן, "פוג'י", הינה מיצב site specific אשר נהגה במיוחד למבנה חלל הגלריה בקלישר. המיצב הינו פסל גדול ממדים אשר יוצב בקומת הקרקע של הגלריה וידמה נוף הררי מושלג, בוהק, עשוי קלקר, ארוז בקופסאת גבס. הצפייה בעבודה תעשה ממרפסת הקומה הראשונה של הגלריה באופן המאזכר תצפית על טבע. העבודה ממקמת את הצופה כתייר אל מול הנוף.  

עבודתה של שונית קושניר, "איבר הפנטום שלי" היא עבודת וידיאו המעמידה במרכזה את סיפור האובססיה של האמנית לסרט "הנסיכה והלוחם" והאופן שבו ההזדהות המוחלטת לסרט, שאותו ראתה לקראת סיום טיפול פסיכולוגי, הכתיבה את חייה. בהתחקות אחר גיבורת הסרט החלה קושניר לעבוד בהוסטל לחולי נפש ורקמה מערכת יחסים מורכבת עם אחד המטופלים המאובחן כסכיזופרן. עבודת הווידיאו בוחנת את האופן שבו קולנועהאמנות חודרים אל החיים, מעצבים את המציאות, מעוררים הזדהות ופוערים תהום של איבוד זהות.

פתיחת התערוכה "תיירות פנים", חמישי ה-26.4, 20:00, המרכז לאמנות עכשווית, הגלריה ע'ש רחל וישראל פולק, המכללה להוראת הטכנולוגיה, רח' קלישר 5, תל אביב.

תגובות