מדריך

"לוחמים לשלום"

טקס אלטרנטיבי לדרך בה אנו זוכרים את מתינו. בהשתתפות בני משפחות ישראלים ופלסטינים אשר שכלו את יקיריהם

ביתן 10 גני התערוכה, רוקח 101, תל אביב, 04-05-2014 21:00

תגיות: לוחמים לשלום, יום הזכרון לחללי צה"ל, גני התערוכה

טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני שמתקיים בערב יום הזיכרון כבר שמונה שנים ברציפות, בא להזכיר לכולנו שהמלחמה אינה גזירת גורל אלא בחירה אנושית. זהו האירוע השנתי הגדול ביותר שמקיימת תנועת 'לוחמים לשלום'. דווקא ביום הקשה הזה אנחנו קוראים לשני הצדדים להכיר בכאב ובתקווה של אלה החיים מעברה השני של הגדר ולנסות למנוע את המלחמה הבאה. כך, אולי, ביום הזיכרון של השנה הבאה לא נצטרך למנות קורבנות נוספים. בטקס משתתפים ונושאים דברים בני משפחות שכולות, ישראלים ופלסטינים.

את הטקס, שהתקיים בשנתו הראשונה בתיאטרון 'תמונע', יזם בומה ענבר, שבנו יותם נפל בלבנון ב 1995. מאז הטקס הראשון בשנת 2006, גדל כל שנה מספר האנשים המגיעים אליו ובשנה האחרונה הגיעו לטקס שנערך בגני התערוכה כ-2500 איש. לאורך השנים השתתפו בטקס אנשי רוח ואמנים מובילים, ביניהם יוני רכטר, חתן פרס ישראל פרופ' יהודה (ג'אד) נאמן, אלון אולארצ'יק, אחינועם ניני, מירא עווד, פרופ' אווה אילוז ואחרים. 

טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני מדגים מדי שנה את עצם היתכנותם של אמפתיה וכבוד הדדי בין העמים. הטקס מממש, ולו לזמן קצר, את האפשרות לכונן שלום לא על-בסיס העלמה והתעלמות מן הכאב, אלא דווקא תוך התייחסות אמיתית לאובדן ולשכול של שני הצדדים. האמירה הזו, כפי שאמרה פרופ' אווה אילוז בדברים שנשאה בטקס לפני שנה, אינה רדיקלית; היא אנושית ובסיסית וכל-כך שפשוט איננו יכולים לתת לאף אחד לדחוק אותה לשוליים.

הכניסה חופשית

תגובות