מדריך

ביקור התזמורות

האורקסטרות של רע מוכיח ואבי ליבוביץ', מארש דונדורמה, תזמורת מאולתרת בניצוחו של אסיף צחר ופאניק אנסמבל חוברות לערב תזמורות מיוחד

לבונטין 7, תל אביב, 16-06-2008 20:00
ביקור התזמורות

מארש דונדורמה היא תזמורת בת חמישה עשר נגנים, הבונים יחד סוללת כלי נשיפה והקשה סוחפת ועתירת אנרגיה. המוזיקה שלהם משלבת בין מוזיקה עממית מרחבי העולם לבין השפעות של ג'אז ופאנק. בעקבות הצלחתו של אלבומה הראשון, "מארש דונדורמה", שראה אור ב-2005, השיקה התזמורת בספטמבר 2007 את אלבומה השני, "טעמים חדשים". באלבום החדש מעמיקה התזמורת את מסעה לתוך מסורות מוזיקליות ומתבלת אותן בצליל ובפרשנות הייחודיים לה. המטבח המוזיקלי המגוון של "טעמים חדשים" מציע השפעות יהודיות ואנדלוסיות, צועניות וברזילאיות, ונשען תמיד על מסורת הג'אז הענפה.

רע מוכיח הוא שם מוכר בסצינת המוזיקה הישראלית כבר שנים ארוכות. מוכיח שהיה חבר בהרכבים רבים וביניהם "רעש", "צמד ראות", "זקני צפת" ושיתף פעולה לאחרונה עם ברי סחרוף באלבום 11א' של השניים, מנגן כמעט בכל כלי אפשרי מהבס, דרך התופים, גיטרה וקלידים. מוכיח מעלה בחודשים האחרונים מופע אילתור עם חוקים, בו הוא מארח נגנים שונים.

זו הפעם הראשונה שרע הוא לידר יחיד של הרכב, ולא קו-לידר. באורקסטרע הוא מתרגם לנגנים מצבים פסיכולוגיים שהוא נמצא בהם בזמן העבודה במוח שלו. הוא מספר שזה אקסטנשיין של המוח שלו לעשרה נגנים שממשיכים את צורת המחשבה והגישה שלו לתוך המוזיקה. זו מוזיקה שהיא מאולתרת, אבל בתוך מערכת חוקים. 

אבי ליבוביץ' שב לאחרונה לארץ לאחר שנים בהם פעל מעבר לים עם אמנים מכל העולם. כשחזר הקים אבי את האורקסטרה שלו, להקה המורכבת מ-13 נגנים ומשלבת בין ג'אז לז'אנרים אחרים כמו סלסה, פאנק, רוק, פולקלור ישראלי ומוזיקת עולם. האורקסטרה משלבת בהופעותיהם שירים מקוריים פרי עטו של ליבוביץ' לצד אלתור בין חברי ההרכב שמתבצע בלייב.

ראשיתו של ההרכב Panic ensemble  באלבום בשם "פאניק" שהקליט רועי לבדו באולפנו הביתי. האלבום התבסס על מוסיקה שכתב להצגה "הדרך לעין חרוד", שהוצגה בפסטיבל עכו 2005 ואשר אליה התווספו שכבות עיבוד נוספות וטקסטים בנושא התקפי פאניקה הלקוחים ממגזינים בעוסקים בנושא זה והולחנו כשירים וטקסטים מוקראים. במקביל עבד ירקוני על ערב משותף של מוסיקה משולבת אימפרוביזציה במחול עם חברי תאטרון קליפה, אשר כלל הופעות של הרכביו הקודמים והחומר החדש - פאניק. לצורך ביצוע פאניק גיבש הרכב מוסיקאים חדש הכלל את יעל קראוס, גליה חי - נגנית הויולה העסוקה בארץ וחברה קבועה בנקמת הטרקטור, הגיטרסיט ארז קריאל (סימפוזיון), יציב כספי וישי זומר. בנוסף, סיים לכתוב שיר ארוך ומפותל בשם "Night Hawks" לצורך ביצוע שיר זה הזמין לנגן את חברו האקורדיוניסט בוריס מרצינובסקי והחצוצרן חבר תיאטרון קליפה דירק קונש. זו היתה הופעת הבכורה של ההרכב נטול השם, אשר הוקלטה והונצחה באי.פי "הופעה חיה בתאטרון קליפה". ירקוני התאהב בהקלטה ובעצת אבי בללי גנז את הדיסק "פאניק" שהקליט לבדו והחליט להקליטו מחדש עם חברי הלהקה נטולת השם מאותו ערב בתיאטרון קליפה.

השם "פאניק אנסמבל" הוכרז רישמית בהופעה שקיים ההרכב בפאב התל אביבי "אברקסס". באמצע 2007 הצטרפו רשמית להרכב יהוא ירון (קונטרבאס ובאס) ועומר הרשמן וכיום מונה ההרכב שמונה חברים. אלבום הבכורה של החבורה יצא השנה. 

בנוסף, תופיע תזמורת מאולתרת בניצוחו של אסיף צחר. יהיה שמח.

ערב תזמורות, יום שני ה-16.6, 20:00, לבונטין 7, תל אביב

תגובות