מדריך

תלוי איך מסתכלים

J.Viewz קופצים לסיבוב הופעות קצר בארץ הקודש, עם שירים מהאלבום שבדרך ומהאלבומים הקודמים

הצוללת הצהובה, ירושלים, 27-03-2009 22:00
תלוי איך מסתכלים

כשיונתן דגן החל את "פרויקט הצד" שלו, J.Viewz, עוד בתקופתו ב"Violet Vision", הציפיות הראשוניות שלו היו למלא את המגירה הדיגיטאלית ברעיונות מוזיקליים שטרם חקר. הרעיון מאחורי הפרויקט היה לתת ביטוי לסגנון אישי ולנצל את החופש שיש בכתיבת מוזיקה כשזאת ללא יומרות מסחריות. במסגרת ההקלטות של הפרויקט הזמין יונתן מוזיקאים רבים לאולפן. התוצאה הייתה דמו בין 4 שירים שהחל להסתובב בעולם בסביבות קיץ 2004.

מעבר מהיר כמה שנים קדימה מציג תמונה בה דגן נמצא בהפקה של האלבום השני בניו-יורק, לאחר שהפרויקט שהקים, שרבים הגדירו כשילוב ייחודי של ג'ז, טריפ-הופ וברייקביט, זכה להכרה אוהדת ברחבי העולם. האלבום ראשון ("Muse Breaks") שיצא בהפצה עולמית של חברת התקליטים השוודית Deeplay שם את הפרויקט על המפה האירופאית בכל מה שקשור למוסיקה אלקטרונית; יותר מ-40 אוספים (בהם השתתפו לצד שמות כמו שינייד אוקונור, מאסיב-אטאק, אריקה בדו, ג'יל סקוט, אייר ורבים אחרים) החתימו קטעים מהאלבום, גם הרכב הטראנס אינפקטד משרום לקח חלק בהצלחה של האלבום כשבחר לעשות רמיקס לשיר Muse Breaks וזה זכה לחשיפה גדולה בתוך אלבומם החמישי שמכר למעלה מ-80,000 עותקים. באותה שנה גם זכה הסינגל מתוך האלבום "Your Country" במקום שלישי באחת מתחרויות כתיבת השירים החשובות בארה"ב שהניו-יורק טיימס הגדיר כ-"התחרות היחידה שיש לעקוב אחריה".

ההמראה של הפרויקט מעמידה את דגן בימים אלה לאחר שהוציא את האיפי הראשון של הפרוייקט "The Besides". האיפי מציג עבודות שונות שלא יכללו באלבום השני, כמו הקלטות מהופעות, רמיקסים ועריכות מחודשת. אחד הרמיקסים המדוברים מהאיפי הוא לזמרת האגדית נינה סימון - הרמיקס זכה להיכלל באוספים נחשבים בעולם ועורר התעניינות באנגליה וארה"ב. קטעים נוספים החלו להישלף מהאיפי ולקבל זמן אויר בעולם. 

במקביל לעבודות האולפן החל יונתן לעבוד על החזית החיה של ההרכב והזמין את הזמרת נועה למברסקי, שקולה הייחודי נהיה צליל מזוהה עם הסאונד של הפרויקט, להפקת ההופעה. ההרכב החי עבר שינויים רבים במהלך השנים ודגן מרבה לעבוד עם הרכב משתנה בין סיבובי ההופעות. ההרכב החי בישראל כולל את נועה למברסקי (שירה), טל רונן (תופים), אוריה גזית (חצוצרה, גיטרות), יקיר בן-טוב (קלידים) ודגן על פאטיפונים, מחשבים וגיטרות. השאיפה של ההרכב הייתה למצוא פרשנות חדשה לשירים שתשמר את השילוב של האלקטרוניקה עם הכלים החיים גם על הבמה. בהופעה בהודו נוצר קשר בין הלהקה למפיק האמריקני-הודי קארש קלה, שהזמין אתJ.Viewz להתארח בהופעות בארה"ב ואת סולנית ההרכב להשתתף בהקלטות לאלבום שהפיק לאמנית הסיטאר אנושקה שנקר. האלבום נקרא Breathing under water ומלבד נועה מתארחים בו גם סטינג, נורה ג'ונס, ואביה של אנושקה, ראווי שנקר, המוכר גם מעבודותיו עם הביטלס.

ג'יי ויוז בהופעה, יום שישי ה-27.3, 22:00, הצוללת הצהובה, הרכבים 13, ירושלים

תמונות - יח"צ

תגובות