מדריך

זוהי יפו?

"השטח הגדול", תערוכה קבוצתית המציגה התייחסויות שונות לזנות, פשע, הזנחה ועוד, המרכיבים את הפנטזיה האפלה על יפו והשטח הגדול בפרט

אגורא, מתחם נגה, יפו, 24-06-2008 10:00
זוהי יפו?

"השטח הגדול" הוא ההתרחשות האמנותית, אשר מתקיימת בתווך בין תודעה היסטורית ופוליטית לבין מרחב עכשווי מדומיין.

במקור "השטח הגדול"1 נוצר ככינוי לטריטוריה ביפו של שנות החמישים אשר מרכזה היה "גן הפסגה". כינוי זה נבע מהריסת בתים רבים ביפו העתיקה מסיבות בטיחותיות לכאורה, ותוצאה מכך נותרו באזור שאריות מבנים הרוסים שהפכו למגרשים ריקים. לבניינים אשר שרדו נכנסו עולים מארצות הבלקן וצפון אפריקה. "השטח הגדול" שווק לעולם כמוצר מהופך ל"עיר הלבנה". הפיכת יפו ל"עיר השחורה" נעשתה באמצעות מרכיבים אפלים, שהציונות השמרנית לא יכלה להכיל ולכן השליכה כל דבר אפל או בזוי על האחרות היפואית. "העיר השחורה" הייתה נחשבת לתוהו ובוהו מוסרי של עיר נמל טיפוסית, ובראשה עמד "השטח הגדול" אשר תפקד כמערב הפרוע של המזרח התיכון.

התערוכה אינה באה לחשוף אמת היסטורית או פוליטית על "השטח הגדול" של שנות החמישים, אלא מתייחסת למרכיבים שיצרו את הפנטזיה האפלה על האחרות והמוקפרות של יפו והשטח הגדול בפרט. תפיסה זו איננה מתעלמת או מעלימה את התפיסה הרווחת עד ימינו, של יפו כ"פרא האציל" אשר יש לביית, אלא משתמשת בתפיסה זו ומעצימה אותה על מנת לבקר אותה מבפנים.

 

בתערוכה מוצגות עבודות של 16 אמנים צעירים ברובם אשר משקפות התייחסויות שונות אל מושגים של חוסר פיקוח, הפקרות ועוד אשר יוחסו ל"שטח הגדול". החומרים אשר עולים מהעבודות הם אותם חומרים אשר לכאורה יצרו במקור את "השטח הגדול". נושאים של מיניות, זנות, פשע, הזנחה, פירוק, הרס, הגירה, סמים, אלכוהול ומאפיינים נוספים של טריטוריות שולים, הם המצרכים אשר יוצרים מחדש את "השטח הגדול" בחלל הגלריה שהוא הכלאה בין אז והיום, בין מציאות ודמיון . מרכיבים אלה אינם נובעים מהתבוננות ממשית על יפו כיום, אלא בעיקר מתוך דמיונם של האמנים לגבי טריטוריות אשר לכאורה חסרות פיקוח וביקורת.

משתתפים: רותי הלביץ כהן, אסי משולם, דור גז, עדי ברנה, רון עמיר, Klone, אבישי סיוון, שי יחזקאלי, תמיר צדוק, עדן בנט, מיכל רובנס, תומר אפלבאום, ענבל טימור, יובל שלגי, נגה שץ, שירה גפשטיין.

השטח הגדול, אגורא, שמעון בן שטח 2,מתחם נגה, יפו

התערוכה תציג עד ה-10.7, שעות פתיחה: א'-ה': 10:00-17:30, ש': 10:00-13:00

תגובות