מדריך

אל תיגע בזמיר

רביעיית דניאל זמיר, סקסופוניסט ג'אז-יהודי מצליח, בהופעה משירי אלבומו האחרון, "אמן"

לבונטין 7, תל אביב, 23-12-2008 20:30
אל תיגע בזמיר

דניאל זמיר (נולד ב-1980 בפתח תקוה) הוא נגן סקסופון (במקור אלט וכיום בעיקר סופרן) ישראלי דתי. זמיר נולד למשפחה חילונית ובגיל 12 החל ללמוד לנגן בסקסופון. בוגר תיכון תלמה ילין. לאחר לימודיו שוחרר מצה"ל על סעיף תת משקל ונסע לניו יורק, שם החל להתעניין במוזיקה יהודית, חסידית ומזרח אירופאית ולפתח את סגנונו הג'אזי-יהודי. בניו יורק התגלה על ידי הסקסופוניסט והמלחין היהודי ג'ון זורן, שהחתימו בחברת ההקלטות שלו TZADIK.

תחת הלייבל TZADIK הקליט זמיר שלושה אלבומים יחד עם הרכבו Satlah בהשתתפותו של זורן עצמו, שניים מהם אלבומי אולפן: "Children of Israel" ו- "Satlah", ואלבום אחד בהופעה חיה "Exodus". ב-"Satlah" ובאלבום ההופעה "Exodus" מופיעים חומרים מקוריים שנכתבו על ידי זמיר בעצמו. האלבום "Children of Israel" מכיל עיבודי ג'אז מקוריים של זמיר והרכבו ללחנים ישראלים ויהודים מסורתיים. בכל שלושת האלבומים מופיע זמיר כסולן לצד חטיבת קצב, הכוללת בס ותופים ובליווי אנסמבל כלי נשיפה. בחלק מן הקטעים משתתף גם ג'ון זורן עצמו.

בתקופת שהותו בניו יורק התקרב לדת וחזר בתשובה, ולאחרונה ואולי בהשפעת תהליך זה, חזר לישראל להופיע ולהקליט אלבום בהוצאה עברית. בשנת 2006 הוציא תחת התו השמיני את אלבומו הרביעי "אמן", בליווי עומר אביטל הבסיסט, דניאל פרידמן המתופף ועומרי מור על פסנתר ובהשתתפות אורח של נגן החצוצרה אבישי כהן. כיום זמיר מופיע בישראל עם שירים מאלבומו זה.

 

דניאל זמיר - סקסופונים ושירה

ניתאי הרשקוביץ - פסנתר

גלעד אברו - בס

דניאל דור - תופים

 

דניאל זמיר בהופעה, יום שלישי ה-23.12, 20:30, לבונטין 7, תל אביב

תגובות