מדריך

הסנדק

דריק מאי, האב הרוחני של הסצינה האלקטרונית העולמית והאיש שהמציא את הטכנו, מגיע לפרק את הרחבה של הברזילי

ברזילי, תל אביב, 02-04-2010 00:00
הסנדקצילום: יחצ

דריק מאי, האיש שהמציא את מוסיקת הטכנו מגיע לישראל!

באמצע שנות ה-80' ישבו להם חואן אטקניס, קווין סנדרסון ודריק מאיי, שלושה תלמידים תיכון בדטרויט, בביתו של חואן, שם הם החלו להשתעשע קצת עם סיניטסייזרים ומכשירי חשמל אחרים המפיקים צלילים. בתהליך תת הכרתי הם חיברו את הגרוב השחור מהפ'אנק והדיסקו אל הצלילים העתידניים ששמעו מקראפטוורק והניו וייב מאירופה. הם לא ידעו בדיוק מה לעשות עם התוצאה, אבל בהחלט הרגישו שנוצר שם דבר חדש.

חואן, בהשראת ספרי מד"ב פילוסופיים, הציע לקרוא לדבר החדש הזה טכנו.... וכך... מוזיקת הטכנו נולדה.

מהרה דריק הפך לאיש הדומיננטי בחבורה וזה שנחשב לדובר והאידיאלוג של המוסיקה החדשנית הזאת מדטרויט שברבות השנים הפכה לסוג של תנועה עולמית. כיוצר הוא חיבר בתחילה תחת השם "rhythim is rhythim"" את אחד מקטעי הטכנו הראשונים שעתידים להפוך ללהיט חוצה יבשות ובהמשך לקלאסיקה על-זמנית, "Strings of lives".

כבר בתחילת שנות ה-90' נחשב דריק מאיי כאחד מאבות ומנהיגי הטכנו. כשהוא שואב השפעות מזרמים מוסיקליים שונים שיחרר מאיי קטעים כמו  Nude Photo, It Is What It Is, Beginning, Relics, Icon שהופכים למגה-להיטים ועם השנים לאבני היסוד של מוסיקת ההאוס והטכנו האמריקאית. במקביל החל לנגן ברחבי אירופה, בימים שבהם הרעיון של מישהו שמחבר יחד תקליטים נתפס אצל חלק גדול מהאוכלוסיה כמוזר, מאיי כבר מיקסס על 3 פטיפונים והדגים לעולם את שליטתו הפנומנאלית על העמדה.

במרוצת השנים הספיק דריק לעבוד עם אומנים בסדר גודל של:ABC, Depech Mode, Fine Young Cannibals and System 7, כמו גם לנגן על העמדות והפסטיבלים הגדולים והיוקרתיים בעולם. בשנה האחרונה השיק סרט באורך מלא "Hi Tek Soul" שמארח את מיטב החברים מדטרויט ומספר על התפתחות הז'אנר. אחרי 26 שנים של פעילות, הוא עדיין אחד הדי ג'ייז הטובים בעולם.

את מאיי ילוו הרזידנטים והמוחות מאחורי ליין הג'ק אין - טובי ודיפ'ה.

דריק מאי בישראל, יום שישי ה-2.4,  החל מ-24:00, ברזילי, הרכב 13, תל אביב

צילומים: יח"צ

תגובות