מדריך

לא רק בלונדינית

Blondie מגיעים לאמפי פארק רעננה לחגוג 30 שנה לאלבום Parallel Lines. על החימום הופקדו The Stranglers

אמפיפארק רעננה, 03-07-2008 20:00
לא רק בלונדינית

BLONDIE קמה בראשית שנות ה-70' ואופיינה כלהקת פאנק שכמעט ולא זכתה להערכה. בשנות ה-70 המאוחרות ובראשית שנות ה-80, היא הצליחה לגבש סגנון הרפתקני ונועז, שאפשר לה לצאת מהזירה המקומית ולזכות להכרה בינלאומית רחבה, הסגנון המוזיקלי של הלהקה היה מבוסס על מוזיקה אלקטרונית ומיקסים המשלבים אלמנטים של דיסקו והיפ הופ.

את הלהקה ייסדה דבי הארי. בראשית שנות ה-70', ניסתה הארי את מזלה בהרכב חדש בשם ה-Stillettoes אותו הקים כריס סטיין, בוגר בית הספר לאמנות חזותית בניו-יורק. סטיין הפך לשותפה המוסיקלי הנאמן ביותר של הארי, ומאוחר יותר גם לחברה לחיים. יחד החלו השנים לעצב מחדש את הלהקה ושינו את שמה ל-Blondie על שמו של טור קומיקס מצליח שמתפרסם בעיתוני ארה"ב מאז 1930. באוגוסט 1974 החלו הארי וסטיין לגבש את הרכב הלהקה.

באוקטובר 77' הוחתמה הלהקה בחברת התקליטים "Chrysalis". היא הוציאה מחדש את אלבומה הראשון, והקליטה אלבום נוסף בשם Plastic Letters. שני האלבומים,שנחשבו לאלבומי פאנק, נכשלו. כשההצלחה המסחרית לנגד עיניה, שינתה הלהקה כיוון. חברי Blondie פנו ליוצר הלהיטים מייק צ'פמן (שהתפרסם בעיקר בעבודתו עם סמוקי) שיפיק אותם ועבדו על התאמת החומר שלהם לקהל יעד רחב. התוצאה: הצלחה מסחררת. אלבומם השלישי, Parallel Lines, יצא בשנת 1978, והצליח להתברג באיטיות לצמרת המכירות. בעקבות ההצלחה נכנסו Blondie לתקופת עשייה אינטנסיבית. הם הוציאו תוך שנה אלבום רביעי בשם Eat to the Beat, ושנה לאחר מכן הוציאו את אלבומם החמישי,Autoamericon. שני האלבומים זכו להצלחה והגיעו לפלטינה.

ב-1982 חזרו חבריה לשתף פעולה. אלבומם השישי, The Hunter, נכשל מבחינה מסחרית, למרות שמספר סינגלים ממנו כיכבו במצעדי הפזמונים. גם סיבוב ההופעות של Blondie לא הצליח להתרומם, ובאוקטובר 1982 התפרקה הלהקה. ב-1998 התאחד ההרכב המקורי של Blondie לסיבוב הופעות משותף באירופה. 16 שנה אחרי פירוקה, עוררה עדיין הלהקה עניין רב. יחד עם זאת, התקשה האלבום לשחזר את הצלחת העבר. בתחילת 2001 החלה הלהקה לעבוד על אלבום חדש וסיבוב הופעות.

BLONDIE מגיעים אלינו במסגרת סיבוב הופעות עולמי במסגרת חגיגת 30 שנה לאלבום Parallel lines שהפך אותם לסיפור הצלחה בינלאומי וכלל את "Heart of Glass" ו-"One Way or Another".

את בלונדי יחממו "הסטרנגלרס" שהוקמה ב-1974 כלהקת פאנק, ועם השנים התגלגלה אל הניו ווייב. החונקים כבר הופיעו בישראל בעבר, בשנת 87 וחוזרים אלינו בפעם השנייה.

בשנת 1976 הוחתמה הלהקה בחברת UNITED ARTISTS ובחברת A&M בעיקר הודות לפריצתו של הפאנק לתודעת הציבור בעולם ובעיקר בבריטניה, אולם החונקים לא היו כשאר להקות הפאנק באותה תקופה, שהתאפיינו בבגדים קרועים, כישרון נגינה מועט ובגילם הצעיר. החונקים היו להקת הפאנק הראשונה שהחלה את דרכה כשהחברים בה מעל גיל 30. פרובוקציות מסוגים שונים ביניהם העלאת נשים עירומות לבמה, והצלפה בנשים העירומות היוו חלק מהסיבות לחשיפה המסיבית לה זכו . האלבום הראשון של הלהקה יצא בשנת 1977 ונקרא "Rattus Norvegicus" סימן את יחודה של הלהקה במגוון להקות הפאנק. עם תחילת שנות ה-80 ודעיכת הפאנק, החלה הלהקה לשלב בחומרים אותם נגנה רוק מתקדם וגל חדש. באוגוסט 1990 עזב יו קורנוול את הלהקה. באוטוביוגרפיה שלו כתב כי עזב בעקבות חילוקי דעות אומנותיים, שהעכירו את מערכת היחסים וטען שהלהקה מיצתה את היצירתיות שלה עד תום.לאחר 16 שנה ו-10 אלבומים, ושבאותה תקופה היה עליהם לפנות את הבמה ללהקות הפאנק והגראנג' החדשות, שהשתלטו על המיינסטרים בסוף שנות ה-80. למרות שאמר בעיתונים שבכוונתו להתנתק גם מהיצירות הישנות של הלהקה, המשיך להופיע עם שיריה בהופעות הסולו שלו, עקב מחסור בחומר מקורי פופולרי.

הלהקה מצאה לקורנוול מחליפים בתור סולן (פול רוברטס) וגיטריסט (ג'ון אליס), אך האלבומים של הלהקה מאז לא היו כשם שהיו בתקופתו של קורנוול. ב-2000 עזב פול רוברטס ובמקומו נכנס באז וורן בתור גיטריסט (לאחר שהיה גיטריסט במספר להקות), ולאחר שג'ון אליס עזב, וורן החליף גם אותו בתור הסולן, והוא שר יחד עם דייב גרינפילד וז'אן ז'אק בורנל באלבום האחרון. עד ליציאת האלבום האחרון, הלהקה הופיעה לעתים רחוקות ושימשה בעיקר בתור להקת חימום ללהקות גדולות אחרות כמו הרד הוט צ'ילי פפרז. גם לישראל היתה הלהקה אמורה להגיע כלהקת החימום של הפפרז ואולם הופעתם בוטלה עם ביטול הופעתם של הפפרז שבוטלה עם פריצת האינתיפאדה השנייה. כעת, בהנהגתו של באז וורן, חזרה הלהקה להופיע בקביעות.

בלונדי והסטרנגלרס בהופעה, יום חמישי ה-3.7, 20:00, אמפיפארק רעננה, ירושלים 9, רעננה.

תגובות

  • LuYFKlRKNbvYgKAr

    v47yJf <a href="http://sfvdedshegxr.com/">sfvdedshegxr</a>, [url=http://ghrjflekhgjk.com/]ghrjflekhgjk[/url], [link=http://mtherlkjdhma.com/]mtherlkjdhma[/link], http://bgzpklkernln.com/

    tpauzazzgow, 30-09-2011 06:19