מדריך

גלגל הצלה

תערוכתה של טולה עמיר "גלגל הצלה" בודקת את האדריכלות הישראלית בזכוכית מגדלת

טכניון חיפה, 17-04-2007 19:00
טולה עמיר, מציגה בתערוכתה "גלגל הצלה" נקודת מבט מפורטת ומיוחדת על הדרך בה הנציחו אדריכלים שונים לאורך קיומה של מדינת ישראל את זכרון הנופלים באתרי הנצחה שונים. תערוכה מציגה את הקווים המקבילים בהקמתם של מבני הנצחה בחלוקות המימד והתאורה ומעלה את השאלה האם לאדריכלות, ולאדריכלות זיכרון בפרט, מותר להתיימר ולשלוט ברגשותיו של הצופה, ליצר חוויה מסוימת,  וע"י כך לעצב תודעה.

תערוכה מבקשת להציג מאפין יחודי לאדריכלות בישראל. אדריכלות ההנצחה בישראל המייצרת מבט כפול ע"י תרגום של ההפכים בחללים אדריכליים, כייצוג של שני סוגי זמן. המצב הייחודי של המבט הכפול, אחורה לאירוע ולטראומה הראויה להיזכר, וקדימה לעבר החיים העתידיים, מקבל את ביטויו גם במבנים. האדריכלים, כחלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית, עוסקים בהעברת המסר המתבטא ע"י הפכים של חוויות. תלת המימד של ההנצחה, המביטה אחורה וקדימה, מיוצג באופנים הבאים: סגור ופתוח, חשוך ומואר, מתחת ומעל, קרוב ורחוק.

15 מבני ההנצחה והזכרון שנבחרו מוצגים בתערוכה  במודלים, בשרטוטים ובתמונות . המודלים בשחור ולבן הינם רעיוניים במהותם, מסבירים את ביטוי הטענה הרלבנטית בכל אחד מהבניינים, ומנתחים את ה'יש' וה'אין' של החלל האדריכלי. המודלים עשויים חומרים פלאסטיים, חומרים הפוכים מהאבן והבטון האופיניים לאתרי הנצחה, אך בניגוד לחומרים ה'טבעיים' דווקא הפלאסטיק הוא כנראה הנצחי. 

פתיחת התערוכה "גלגל הצלה", שלישי ה-17.4, 19:00, טכניון חיפה.

תגובות