מדריך

מסע אל המציאות

"בדרכי אבות" הוא סרט דוקומנטרי על מסעו של אדם שלוקח את שני בניו הקטנים למסע דרך השטחים הבוערים של יהודה ושומרון. הסרט הוא מעין מטאפורה על המציאות שלנו, משני צדי הגבול

סינמטק, תל אביב, 25-04-2008 12:00
מסע אל המציאות

"בדרכי אבות" הוא סרט מסע יוצא דופן של אדם כריזמטי בשם מנחם גולדברג שהגשמת חלומות אצלו זו דרך חיים. מסע  העלייה לרגל נמשך תשעה ימים (ערב פסח) לאורך כמאה ושבעים קילומטרים, מהושעיה שבצפון ועד לכותל המערבי שבירושלים. מנחם הולך עם שני בניו הקטנים בני השמונה והעשר דרך השטחים הבוערים, כשלרגעים התחושה הנוצרת אצל הצופה היא של "עקדת יצחק" מודרנית. רובו של המסע השורשי עובר בנופים התנ"כיים של יהודה ושומרון, האתונות משתלבות היטב בנוף. מתחת לפני השטח השלווים רוחשת אינתיפאדת אל-עקצה ומעליו בולט המתח בין הפלשתינים לשכניהם המתנחלים, כשמנחם, לפחות על פי כיפתו הסרוגה נמנה על אוהדיהם.

מסעם של מנחם ושני בניו מהגליל לירושלים בדרכי אבות, הוא גםמטאפורה וגם מבט אל המציאות שהם פוגשים בדרך, ארץ השטחים על שני צידיה -  הפלשתיני והיהודי. כל זה הוא רקע לסיפור הסרט - הצצה אינטימית ביותר אל המשפחה והנפש, אל הדרך המרתקת בה משייטים מנחם וילדיו בין מציאות של אתונות להזיות על מלוכה; בין טירוף ופזיזות לתבונה חינוכית רבת עומק ורוך.

מעבר לכל אותם נושאים, רוחו האופטימית של מנחם, משרה על הסרט את אותו הדבר שקשה לתארו במילים אך חודר אלינו מבעד למחיצות ונותן אמונה שהכול עוד אפשרי. 

בדרך אבות, במאי: אסף שחר

יום שישי ה-25.4, 12:00, סינמטק תל אביב, שפרינצק 2, תל אביב

תגובות

  • מציאות נפרדת

    אהלן אומנם לא ראיתי את הסרט אך הוא נראה לי מעניין ביותר צריך לנסות להביא אותו ל-"נגטיב" באונ' בן גוריון ה"נגטיב" הוא קולנוע שנמצא בתוך האונ' ומקרין סרטים רבים (לא רק דוקו) בדכ כאשר מוקרנים סרטים דוקומנטרים-מתנהלת שיחה עם יוצרי הסרט מיד בסיום ההקרנה. * אומנם קיימת אפשרות שלא יהיה ניתן להקרינו שם אם יש בו אמירה פוליטית מסויימת.... אך שווה לנסות ימים טובים

    אהרל'ה, 22-04-2008 20:21