מדריך

לילה ויום

אביתר בנאי חוזר במופע חדש, "לילה כיום יאיר", עם שירים ישנים וחדשים ומארח את דניאל זמיר לדואט לילי של פסנתר וסקסופון

סוזן דלל, תל אביב, 13-11-2008 23:30
לילה ויום

כמו כל בנאי הרגיש אביתר את הצורך ביצירה כבר מגיל צעיר ובעת שירותו הצבאי הציא את סרטו הראשון והלא מוכר "שש". אחרי השרות הצבאי עבר לתל אביב כדי לעבוד על מחזה שלא התממש. הבדיות בעיר הגדולה הולידה את אלבומו הראשון "אביתר בנאי" שהצליח מאד עם סינגלים כמו "מתי נתנשק" שמתי לי פודרה" ו "תתחנני אליי".

אחרי טיול בהודו חזר בנאי למצפה רמון שם הקליט יחד עם צח דרור את אלבומו השני "שיר טיול" שהיה אלקטרוני יותר וזכה להצלחה מועטה. אחרי מסע הופעות בארצות הברית שהוליד חיבור עם עמיר לב הלך והתגבש האלבום השלישי, "עומד על נייר" שיצא ב-2005 שעל השיר הנושא מתוכו עבדו בנאי ולב יחד.

לקראת אלבום חדש, הוא חוזר להופיע, עם שירים מתוכו.

דניאל זמיר (נולד ב-1980 בפתח תקוה) הוא נגן סקסופון (במקור אלט וכיום בעיקר סופרן) ישראלי דתי. זמיר נולד למשפחה חילונית ובגיל 12 החל ללמוד לנגן בסקסופון. בוגר תיכון תלמה ילין. לאחר לימודיו שוחרר מצה"ל על סעיף תת משקל ונסע לניו יורק, שם החל להתעניין במוזיקה יהודית, חסידית ומזרח אירופאית ולפתח את סגנונו הג'אזי-יהודי. בניו יורק התגלה על ידי הסקסופוניסט והמלחין היהודי ג'ון זורן, שהחתימו בחברת ההקלטות שלו TZADIK.

תחת הלייבל TZADIK הקליט זמיר שלושה אלבומים יחד עם הרכבו Satlah בהשתתפותו של זורן עצמו, שניים מהם אלבומי אולפן: "Children of Israel" ו- "Satlah", ואלבום אחד בהופעה חיה "Exodus". ב-"Satlah" ובאלבום ההופעה "Exodus" מופיעים חומרים מקוריים שנכתבו על ידי זמיר בעצמו. האלבום "Children of Israel" מכיל עיבודי ג'אז מקוריים של זמיר והרכבו ללחנים ישראלים ויהודים מסורתיים. בכל שלושת האלבומים מופיע זמיר כסולן לצד חטיבת קצב, הכוללת בס ותופים ובליווי אנסמבל כלי נשיפה. בחלק מן הקטעים משתתף גם ג'ון זורן עצמו.

בתקופת שהותו בניו יורק התקרב לדת וחזר בתשובה, ולאחרונה ואולי בהשפעת תהליך זה, חזר לישראל להופיע ולהקליט אלבום בהוצאה עברית. בשנת 2006 הוציא תחת התו השמיני את אלבומו הרביעי "אמן", בליווי עומר אביטל הבסיסט, דניאל פרידמן המתופף ועומרי מור על פסנתר ובהשתתפות אורח של נגן החצוצרה אבישי כהן. כיום זמיר מופיע בישראל עם שירים מאלבומו זה.

אביתר בנאי ודניאל זמיר, יום חמישי ה-13.11, 24:30, סוזן דלל, יחיאלי 5, תל אביב

תגובות