מדריך

פתחו לו את הדלת

שלושים שנה אחרי שהיה סולנה של "אחרית הימים" המיתולוגית, הוציא אלי מגן אלבום סולו ראשון, "אדם", עכשיו הוא גם חוזר להופיע

שבלול ג'אז, תל אביב, 17-06-2010 22:00
פתחו לו את הדלתצילום: מתוך האתר של חרסונקי

לפני קצת יותר משלושים שנה, אלי מגן היה אחד המוסיקאים הצעירים המבטיחים ביותר במוסיקה הישראלית החדשה. אחרי שנודע כנגן בס מעולה התגלה אלי מגן כזמר בעל אחד קולות הייחודיים והיפים ביותר שהקליטו אצלנו, גם כחבר בלהקות שונות וגם כסולן. ב"כיף התקווה הטובה" הוא שר (עם ג'וזי כץ) את "בלדה לעוזב קיבוץ" ואת "דוקטור יארינג", וב"אחרית הימים", הלהקה הכי מהפכנית של התקופה, הוא היה הסולן ב"העץ הוא גבוה" ו"פתחי לי את הדלת" וקולו נשמע היטב גם ב"אין מקום לשניים על עמוד החשמל", "יש לי יום הולדת", "תחת עץ האקליפטוס" ו"חייו ומותו של מר גוסקין".

באמצע 1972 החל מגן להקליט גם כסולן, בדרך כלל שירים שקטים וענוגים. כתבות בעיתונים דאז סיפרו על כוונתו להקליט אלבום שלם עם מישה סגל אך הקלטת האלבום לא הושלמה, ומגן השתתף בהפקות שונות, ביניהן בחידוש שלישיית "החלונות הגבוהים" כשהוא מחליף את אריק איינשטיין לצידם של ג'וזי כץ ושמוליק קראוס, בתכנית הטלויזיה לילדים "ראש כרוב" (בה שר בדואט עם גלי עטרי גירסה עברית ל"את קרן השמש של חיי" של סטיבי וונדר) אך ב1975 עצר מגן את הקריירה שלו כזמר ונסע ללמוד מוסיקה בארצות הברית, שם נשאר כמעט שמונה שנים.

רק בשנת 2004, אחרי כמעט שלושים שנות הפסקה, חזר אלי מגן להתעסק במלוא המרץ ב"מוסיקה קלה" ומה שלא פחות משמח, גם לשיר.זה קרה בזכותה של המוסיקאית ורד קלפטר שהלחינה אלבום בשם "סימנים", משירי המשורר מירון ח. איזקסון. קלפטר שכנעה את מגן להשתתף באלבום ולשיר את השיר היפה ביותר בו "לזכור". כנראה שהטעימה החד פעמית עוררה את תאבונו של מגן ועכשיו, שנתיים אחרי, מוציא המוסיקאי הוותיק בן ה57 אלבום בכורה בשם "אדם".

אלי מגן בהופעה, יום חמישי ה-17.6, 22:00, שבלול ג'אז, האנגר 13, נמל תל אביב

תגובות