מדריך

לבד בבית הקפה

מלצרית מגיעה לבית קפה ומתרשמת מיושביו. אט אט נחשפים הצדדים האפלים של יושבי המקום ומתגלה הקושי בתחושת הזרות

תאטרון הסימטה, יפו העתיקה, 01-01-2009 21:00
לבד בבית הקפה

לבית קפה שכונתי קטן בעיר גדולה מגיעה מלצרית חדשה מהכפר עם חלום להיות שחקנית ולהגשים את עצמה. היא עזבה את הכפר כי רצתה לאפשר לעצמה עתיד טוב יותר -  כי אי אפשר להצליח באמת בכפר. הלקוחות הפוקדים את בית הקפה מדי יום נראים בתחילה מסבירי פנים וחביבים. דמויות צבעוניות מעוררות השראה. עו"ד משורר, מאהבת צחקנית, איש צבא לשעבר ואשתו, אינטלקטואל חביב וחברתו. חיילים המגנים בחירוף נפש על הארץ, ומגיחים כל פעם עם חוויות מהחזית.

כולם נראים בעיניה של המלצרית כמושא ראוי להצלחה. אך די במהרה מתגלים הצדדים הנסתרים והאפלים של כל אחד ואחת מהם. אנשי "הקפה" מתאחדים למערבולת כוחנית אל מול המלצרית שנאנסת להיות המקור לכל צרותיהם והפתרון לתסכולם. האמת המרה ביותר נגלית מתחת לשולחנות המלאים כל טוב.

המחזה נוגע בהתמודדות החברה עם הזר. ניכור מכאיב של החברה, בה כל אחד רואה רק את כוס הקפה שלו, בעוד הסביבה משמשת רק אישור להווייתו. מבט עמוק לחברה לא ספציפית שגרעין של גזענות שולט בה. אנשיי הקפה, כמונו, מנפצים באכזריות את מראת התמימות והיושר הפנימי. אל תוך מקום שנראה מבחוץ שיגרתי ונורמאלי, מתפרץ כוח אפל של אלימות, אכזריות ותאווה. המחזה מעורר ומתעסק בשאלות של גזענות ומקורותיה , ובהגדרת הזהות דרך שלילת האחר.

"קפה עם תותים", יום חמישי ה-1.1, 21:00, תאטרון הסימטה, מזל דגים 8, יפו

תגובות