מדריך

מעיין של ידע

כתב העת לשירה ואמנות "מעיין" משיק את גילונו הרביעי במסיבה לאניני טעם במקום של קסטיאל

המקום של קסטיאל, תל אביב. , 21-03-2008 13:00
מעיין של ידע

מעין הוא כתב עת לשירה, אמנות, ספרות ורעיונות שיוצא החל משנת 2005. המגזין מציע את עצמו כ"חלון ראווה לשירה חדשה". לצד מעין מופץ מערבון, מגזין עצמאי לקולנוע. מקורו של מעין בערבי השירה וההרצאות של חבורת האקדמיה החופשית ברחבי הארץ. השם מעין נבחר כמחווה למעין שטראוס, שדמותה מחופשת לכבאית הופיעה בשער הגיליון הראשון. מעין הוא עיתון פוליטי-חברתי ומכך נגזר גם מחירו. מעין נמכר ב17 ₪ שהם שכר המינימום לשעת עבודה בעת יציאת כתב העת לאור. המחיר הזול נועד כדי לאפשר את פתיחת השירה לדורות של צעירים שלא יכולים להרשות לעצמם כתבי עת ממוסדים ויקרים.

בגליון הקרוב של מעין (עורכים: רועי ארד ויהושע סימון), שישים כותבים. עבור כמחציתם זהו פרסום ראשון. הגיליון הנוכחי נפתח בשלוש מסות: נועם יורן מתייחס לדמות הפרחה בספרו האחרון של עמוס עוז, "חרוזי החיים והמוות", רועי ארד על הפוליטיקה בטקסטים של אריק איינשטיין (בעקבות טקסט של אריאל הירשפלד), ורועי לבנה בטקסט אישי על הספר "אם יש גן עדן", רב המכר של רון לשם. בחלק האמנות, בולט השער של האמן הדרוזי בוגר המדרשה, פאהד חלבי, ציור של עזמי בשארה, עם חיוך שובבי - העבודה מתכתבת עם אנדי וורהול ועם המונה ליזה, וכבר בשלב זה עושה בעיות גדולות להפצת העיתון.

השנה הצטרף מעין ל"תחרות הסיפור הקצרצר", תחרות סרבית פופולרית של כתיבת סיפורון בן 15 שורות, שפועלת בהצלחה כבר כמה שנים. במסגרת שיתוף הפעולה עם "הוצאת אלמה" מבלגרד הסיפורונים הזוכים יתפרסמו במעין 5 ובסרביה. החיבור עם ההוצאה הסרבית נעשה על ידי הסופר הישראלי-סרבי דניאל פוגל שפרסם סיפור קצר במעין 3.

לגליון 4 של מעין, כתב עת לשירה, ספרות ואמנות, יצורף מגזין הקולנוע "מערבון". מערבון הנוכחי (עורך: יהושע סימון. רכז מערכת: נמרוד קמר), כפול בגודלו הפעם, ומתעסק הרבה בנושא הפורנוגרפיה, שבטקסט ההקדמה נכתב כי "הפכה לנותנת טון אסתטי ופוליטי בשנים האחרונות - סטנדרטים של ייצוג ומוסכמות חברתיות מושפעים מהלגיטימיות של התעשייה".  נוסף על מגזין הקולנוע מערבון, יצורף גם "עין הכמהין", ספר השירה של ואן נויין  משוררת בת 26 שהגיעה ממשפחת פליטים ויאטנמיים. זהו ספר ביכורים להוצאת מעין, הוצאת ספרים חדשה שתפעל סביב כותבי מעין, בעיקר משוררות ומשוררים צעירים, ותפיץ ספרים עם תכנים לא סטנדרטיים ואוונגרדיים במחיר זול ותפוצה גדולה.

השקת הגליון תהיה מלווה במסיבת רידוקים ובהופעות מיוחדות. אתר מעין נבנה ועוצב מחדש, ויאפשר עיון חופשי בכל החוברות הישנות של מעין. האתר יפרסם פעמיים בשבוע חומרים שלא מתוך כתב העת, ובכך יהפוך לעיתון נפרד בשם "מעין חשמלי".

Maayanmagazine.com

מעיין, השקה. יום שישי ה-21.03, 13:00, המקום של קסטיאל בכיכר דיזנגוף (לשעבר אבריבאדי) דיזנגוף 98, תל אביב.

תגובות