מדריך

הכל כלול

איסתיקלל הוא הרכב מוזיקה טורקית הכולל את יניב טייכמן, נעה וקס ודרור שמש החולקים שריטה משותפת למקאם. הופעה במיילסטון.

מיילסטון, בינימינה., 22-02-2008 22:00
הכל כלול

הרכב המוזיקה הטורקית איסתיקלל הוא פרי מוחו של יניב טייכמן. טייכמן, שהפך להיות דמות מוכרת על במות המוזיקה בישראל, פעיל בין היתר עם מספר הרכבים (ובהם מקונדו) שם הוא מנגן עוד, גיטרה ואפילו סאז. צד נוסף בסקרנות המוזיקאלית שלו הוביל אותו לחפש שותפים ליצירת מוזיקה השואבת את ההשפעות שלה דווקא מטורקיה. טייכמן פירסם הודעות חיפוש באתרי האינטרנט הרלוונטיים וההרכב התגבש "בעזרתו האדיבה של הפורום שהפגיש בין "השרוטים"על המאקאם הטורקי".

ההרכב "טריו איסתיקלל" כולל מלבד טייכמן את נעה ווקס עם דרבוקות וכלי הקשה, ווקס שהייתה אמנית כלי ההקשה הראשונה להתקבל לתזמורת צה"ל. וקס החליטה להעמיק את ידיעותיה אחרי השחרור ונסעה לראשונה להודו ללמוד תיפוף הודי. לאחר חזרתה לארץ רכשה השכלה פורמאלית בדמות תואר במוזיקה וחינוך מרימון. ב- 2003 החליטה להרחיב את ידיעותיה בסגנון התיפוף של דרום הודו ונסעה לשישה חודשים נוספים של חניכה על ידי המאסטרים של הודו. כיום וקס היא מורה למוסיקה במרכז היהודי ערבי ומכללת לוינסקי ומופיעה עם הרכבים שונים בארץ.

בהרכב אחראי על  הקאנון - דרוד שמש. שמש, שעד גיל 22 היה מסוייג מכלי נגינה מזרחיים נחשף לראשונהלעוד בהאזנה להרכב מוסיקת העולם "נייט ארק". חוויה זו דירבנה אותו להרשם לשנת לימודים באונברסיטת בר אילן תחת הדרכתו של נגן העוד איהב נימר. עם התקדמות הלימודים נחשף שמש לסגנון הנגינה הטוקרי מקאם חוסייני ומיד הבין כי זהו הסגנון המתאים לו, לאחר תקופה של נגינה זו בעוד גילה שמש את הקאנון בהופעה של נגן הקאנון הידוע ויקטור עידה. אחרי תקופה של התלבטות ופלירטוטים במהלכה ניגן על שני הכלים במקביל החליט שמש להתמקד בקאנון וזהו כלי הנגינה העיקרי שלו.

איסתיקלל, יום שישי ה-22.02, 22:00, מיילסטון, מבצר שוני, בינימינה.

תגובות