מדריך

אל שורשי הקצב

צוות FLORENTEAM בערב אפריקאי עם נגן הדג'מבה HAROUNA DEMBELE. על הפטיפונים, מלכת שבא שירי פעמוני ומלך הבונגו עידן קיי

קומפורט 13, תל אביב., 12-01-2008 20:30
אל שורשי הקצב

מועדון הקומפורט 13 ממשיך במסורתם הרוחנית של הג'ה-פן והדינמו דבש זצ"ל ומאחד תחתיו קובץ מובחר של מוזיקאים ויוצרים כדי להחזיר את הנענוע לישבנים ואת הגרוב לעיניינים בליין חדש. יחד עם מועדון הקומפורט 13, חברים בליין חמישה הרכבים קבועים אשר ייצרו מדי שבת שיתופי פעולה בינם לבין עצמם ולבין אמנים אורחים מהשורה הראשונה בישראל ובעולם על מנת ליצור קו מוזיקלי יוצא דופן אשר יפתיע ויחדש מדי שבת ושבת.

השבוע נכנס הצוות עמוק לתוך שורשי הקצב עם HAROUNA DEMBELE מבוריקנה פאסו (בורקינה פאסו היא מדינה מוקפת יבשה במערב אפריקה. היא גובלת עם מאלי בצפון-מערב, חוף השנהב בדרום-מערב, גאנה וטוגו בדרום, בנין בדרום-מזרח וניז'ר במזרח.). DEMBELE הוא אחד מנגני הדג'מבה המוערכים בעולם, מה זה אומר? ובכן, הבט. דג'מבה ידוע בעברית גם כ-ג'מבה. (באנגלית Djembe), תוף גביע, מקורו בחבל המנדה שבמערב אפריקה. התוף עשוי מעץ מבול עץ יחיד, המרוקן מתוכנו ומגולף בצידו החיצוני. גובהו כשישים ס"מ בערך וקוטרו נע בין 30 ל- 36 ס"מ בערך. חלקו העליון של התוף עגול ועליו מתוח עור של חיה, לרוב של עז מידת מתיחות העור תקבע גם את גובה הצליל שהתוף יפיק, ככל שעור התוף יהיה מתוח יותר, כך גם הצליל יהיה גבוה יותר. על הדג'מבה מתופפים בידיים חשופות. תנוחת הנגינה על הדג'מבה היא בישיבה או בעמידה כשהתוף מונח בין רגליו של המתופף והחלק התחתון של התוף מורם בחלקו באוויר. התיפוף על הדג'מבה הוא לרוב קבוצתי.

מי זה דמבלה, כבר בהיותו בן 17 הפך דמבלה למתופף הראשי של להקת המחול האפריקאית הבינלאומית "Yelemba d'Abidjan". ב- 2004 פנה לכיוון האפרו-ביט והקים את להקת "Parisi", המשלבת מוזיקה מערב אפריקאית מסורתית עם נגיעות ג'אז וביטים מערביים. על בימת הקומפורט יעלה דמבלה בליווי 11 נגנים ו-5 רקדנים, ישראלים ואפריקאים בחגיגת  אפרו ביט אס שביטית. יתגברו על הפטיפונים שירי פעמוני (106) ועידן קיי (תנועת הקצב) בתקלוט על טהרת היבשת השחורה. לטעימה מהמקצבים של DEMBELE לחצו כאן.

FLORENTEAM 4,  יום שבת ה-12.1, 20:30, קומפורט 13, תל אביב.

תגובות