מדריך

תמונה מלפני 27 שנה

אנסמבל תמונע חוגג 27 שנות קיום בתאטרון שהוא ביתו מזה 10 שנים עם ההצגה שמלה

תאטרון תמונע, תל אביב., 27-11-2007 20:30
תמונה מלפני 27 שנה

תיאטרון תמונע, מרכז תרבות רב תחומי, מהווה סביבת יצירה לאמנים המחפשים להרחיב את גבולות יצירתם. אנסמבל תמונע החל את דרכו בשנת 1980 בתוך חדר בבן יהודה פינת נורדאו, נאוה צוקרמן הזמינה יוצרים מכל השטחים לצלול לתוך עולם, לחפש ולחקור שפה שתיוולד מן המפגש. מהמפגש הבינו היוצרים שהמשותף להם הוא הגוף ושפת הגוף והן החלו לעבוד. ב -1981 מתוך תמונה מהאלבום המשפחתי של כל חבר בקבוצה נוצרה העבודה הראשונה שנקראה "תמו-נע", ולימים הפכה לשם התיאטרון. האנמבל ניסה את מזלו בפסטיבל עכו ונחל הצלחה מעבר למצופה, משם זרמו הזמנות לכל המוזיאונים בארץ, ולפסטיבל ישראל. ב-1986 נסע האנסמבל לפסטיבל אדינבורו עם כל הסיכונים. מעוט הכסף והאמצעים מנחה את רוח הקבוצה.  את התלבושות והפרופס ליקטתה נאוה בשווקים. הצטרפותם של מיקי צוקרמן ואילן רוזנטל הביא תנופה נוספת, כשמיקי לוקח על עצמו את עצוב התאורה ואילן את הסאונד. בשנים 86-97 תמונע יצר בארץ ונדד בעולם כשבכל מקום נאוהמתעקשת, שבצד ההופעות תתקיים סדנת עבודה עם אנשי מקצוע מקומיים.

ב97 מצאו חברי האנסמבל מוסך ספוג שמן ברחוב שונצינו. יחד עם עתי אהרונסון התחילו לנקות ולשפץ. החזון של נאוה היה שכל יוצר עצמאי שנאבק לבד, ימצא מקום ליצירה שלו ויוכל לתת לה חיים ברצף... מעבר לפעמיים- שלוש, בפסטיבל או במה מזדמנת.  המרכז נותן במה לכל אותם אמנים עצמאיים בכל התחומים הפועלים ללא מסגרת תומכת קבועה ועסוקים בחיפוש ובחידוד שפה בימתית אישית, ייחודית וחדשנית בכל תחומי האמנות. במהלך השנה מתקיימים בתיאטרון כ-  600 הצגות, כ- 50 ערבי מחול, כ- 30 ערבי ספרות ושירה מסוגים שונים, ועוד כ- 300 מופעי מוסיקה של יוצרים עצמאיים מוכרים, או אלטרנטיבים.

את חגיגות 27 שנה לתמונע תפתח ההצגה "שמלה" שזכתה לציון לשבח בתיאטרונטו 1994 ויציגו אותה חברי האנסמבל - המחזה פורש את מסיכת חייהן של  שלוש נשים: סבתא, בת ונכדה שגורלן חוזר ומעתיק את עצמו מדור לדור. בחייהן של שלוש הנשים שזור סיפורה של שמלה אשר נתפרה ע"י הסבתא ומיועדת לעבור מאם לבת. בנוסף לרגל החגיגות כל ההצגות בחודש דצמבר יעלו 27 ש"ח בלבד.

 תמונה פנימית מתוך ההצגה.

חגיגת 27 שנה לתמונע, יום שלישי ה-27.11, 20:30, תאטרון תמונע, שונצינו 8, תל אביב.

תגובות