מדריך

משלבים הכל בהכל

ערב עבודות תחת הכותרת "עור לבן מסכות שחורות" מציג יצירות המטיילות בין תאטרון, ריקוד ומוזיקה

תאטרון תמונע, 24-10-2007 20:30
משלבים הכל בהכל

ערב משותף של תיאטרון, פרפורמנס ומוזיקה בהשתתפות אריאל אפרים אשבל, מאינה דוניץ ונאוה פרנקל, יתקיים בתאטרון תמונע תחת הכותרת "עור לבן מסכות שחורות". כותרת הערב היא פרפראזה על שם ספרו של הפסיכיאטר והפסיכואנליטיקן פרנץ פנון "עור שחור, מסכות לבנות", בו הוא מציע ניתוח רדיקלי של כלא ה"נרקיסיזם הכפול" של השחור והלבן. בערב, יוצגו שלוש עבודות של יוצרים צעירים המתרחשות באיזור הביניים, בין שחור ללבן, שפה לחומר, צורה לתחושה. היצירות אינן נותרות בתחום אחד ועוברות בין תאטרון, מוזיקה, מחול, פרפורמנס וקברט ומשתקפות זו בזו.

 

הערב ייפתח עם עבודתה של נאוה פרנקל, "חישוב הקץ" בה נמצאת בחלל הריק מכונה אוטומטית לממכר פחיות משקה, שני גיבורי המופע מנסים להתנהל בפשטות בחלל הריק ומתקשים לעשות זאת. ניסיונותיהם לפעול, לייצר אימפקט כלשהו ובכך לייסד "עבר" שיהיה מובחן מן ה"הווה" נכשלים בשיטתיות, והתערבותן של דמויות חיצוניות רק מגדילה את המחנק. ההצגה היא למעשה גרסא עכשוות ל"מחכים לגודו", בה נעשה ארגון מחדש של שפה שפה, זהויות, אביזרים ותמונות המתלכדים ל'סונטה' של אמת ובדיה המעניקה למציאות משמעות חדשה. מדובר בעבודה הראשונה של פרנקל, במאית צעירה ובוגרת ביה,ס לתאטרון חזותי בירושלים.

בהמשך הערב תוצג עבודתו של אריאל אפרים אשבל, "מלתעות". מדובר בהצגת תאטרון המחולקת לשני חלקים. בחלקה הראשון יוצאים נער ונערה למסע המוביל אותם אל ארמונה של נסיכה מפוקפקת. כשבמאי המאורע נכנס גם הוא לתמונה מתערבלים המושגים "שליטה", "עלילה", "דמות", "תשוקה" ו"כאב" לכדי התרחשות כאוטית המנסה להשתחרר מכבליהם של תכן, מסר ומוסר, ומשתמשת, בין היתר, בג'ורג' מייקל, בכפות תמרים חנוטות בייבוא מיוחד מהודו וב"ז'וסטין" של המרקיז דה סאד. בחלקה השני של ההצגה, מוצגת גרסה חדשה של העבודה הקצרה "אמה צונץ" על פי הסיפור מאת ח.ל. בורחס.

את הערב תסגור יצירת המוזיקה של מאיה דונית, "הפסנתר של הבורדל". דוניץ, חברה בלהקות מקהלת גבעול, הבילויים, מידנייט פיקוקס ואחרות, מגישה רסיטל פסנתר סיאנסי של בוגי-ווגי ונוגעת במקורותיו העמוקים של הבלוז, כפי שנוסחו על ידי אמנים כג'לי רול מורטון, ארט טאטום, סקוט ג'ופלין, לוסיל בוגן ואחרים.

"עור לבן ומסכות שחורות", רביעי ה-24.10, 20:30, תאטרון תמונע, שונצינו 8, תל אביב.

תגובות