מדריך

אופק אבוד

הערב יוקרן ב"בית האדום" הסרט "אופק אבוד" (1937) לצד הרצאה של ד״ר דן חיוטין

הבית האדום, חיים מסלנט 39, תל אביב, 07-05-2017 19:30

תגיות: קולנוע, הקרנה, הבית האדום, ופק אבוד, ד״ר דן חיוטין

 

במסגרת סדרת ההקרנות "חלומות על אימפריה", שמחים מאוד להזמינכם/ן לצפייה משותפת בקלאסיקה ההוליוודית "אופק אבוד" (פרנק קאפרה, 1937), עם הרצאה מקדימה של יקירנו ד״ר דן חיוטין... הארוע בחינם ופתוח לקהל הרחב!

אורך סרט: 132 דק. אנגלית עם כתוביות באנגלית.

על הסדרה:
המושג "אימפריה" עשוי להיראות לרבים מאתנו קצת מופשט. אך בשביל מיליוני מערביים שחיו בתור הזהב האימפריאלי של אירופה, המצב היה מאוד שונה. אף כי מרביתם לא התנסו בחיים מחוץ למערב, האימפריה היתה חלק מוחשי מדמיונם, וזאת לא מעט בזכות סרטים שהציגו אותה כמרחב אטרקטיבי, רצוף בסכנות ובאוצרות, קרקע פרוצה הממתינה רק לבואם. הסדרה הנוכחית תבחן כיצד פנטזיות אימפריאליות שכאלה התהוו דרך הקולנוע המערבי, וזאת בכדי להבין את כוח המשיכה שלהן, אשר השפעתו מורגשת עד היום. 

על הסרט: 
"אופק אבוד" (קאפרה, 1937), הסרט החמישי בסדרה, אינו יצירה אימפריאלית רגילה: בעוד שסרטים אחרים מהתקופה הציגו חלומות על המרחב הקולוניאלי כמציאות, כאן מרחב זה מעוצב במופגן כפנטזיה. במרכזו עומד שנגרי-לה, מחוז טיבטי קסום, אשר אליו נקלעת קבוצת מערביים שמטוסה התרסק בהרים. המפגש עם תרבות חדשה שמנותקת מה"ציביליזציה" מעלה שאלות בקרב המבקרים לגבי ערכיהם "הנאורים". במקום להשתלט עליה, במיטב המסורת הקולוניאלית, הם אט-אט נכבשים על ידה. מתוך כך עולה האפשרות לדמיין את המזרח כחלופה אוטופית שמוכיחה את נחיתות המערב. בד בבד, עלינו לתהות: עד כמה חתרנית אפשרות זאת, לאור העובדה שהיא מפקיעה את מציאותו של המזרח ומכוננת אותו כמשמעות המילולית של "או-טופיה"—כ"לא-מקום"?

 

תגובות