מדריך

ערב מחווה לטרופיקלה

לכבוד קייטנו ולוזו וג'ילברטו ג'יל שמגיעים לארץ להופעה משותפת, ערב עמוס רוק ברזילאי משנות השישים

אוזןבר, קינג ג'ורג' 48, תל אביב, 24-07-2015 22:00

תגיות: אוזןבר, ערב מחווה לטרופיקלה

לכבוד קייטנו ולוזו וג'ילברטו ג'יל שמגיעים לארץ להופעה משותפת ביולי הקרוב, להקת הפולק רוק - לברדור לברטוריז תרגמה מבחר משירי התקופה לעברית ובתוספת של זמרים ונגני סמבה ברזילאים ישראלים הכינה ערב בשלוש שפות - עברית, פורטוגזית ואנגלית.

בעקבות המסורת שהתפתחה בארץ בשנות השבעים של תרגומים וביצועים מקומיים למוזיקה דרום אמריקאית ('ארץ טרופית יפה' , 'הים - משירי דוריבל 'איימי' , "שיר אהבה רחוק - שירים מדרום אמריקה") - הלברדורים ניצלו את ההזדמנות והאהבה לסגנון, למקום ולתקופה והחליטו להחיות את הפורמט - לתרגם ולעבד מחדש את הפסיכדליה הברזילאית ולהפיח בה רוח חיים.

מה זה טרופיקליה? בסוף שנות השישים החלה להתגבש בברזיל תנועה אמנותית שהאמינה שאמנות ברזילאית לא חייבת להיות או מסורתית (בוסה נובה, סמבה) או אמריקאית – היא יכולה להיות איפהשהו באמצע. ככה נולדו להקות וזמרים ששילבו בין גיטרות חשמליות, תופים ובס לבין מקצבי סמבה והרמוניות בוסה נובה.

התנועה שהושפעה מתנועות אוונגרד ותרבות הפופ המקומית והעולמית, שילבה גם יעדים חברתיים ופוליטים שכוונו לציבור הברזילאי הנתון תחת משטר צבאי. הטרופיקליה הייתה בראשיתה זרם מוזיקלי, שמייצגיה העיקריים הם קייטנו ולוזו, ז'ילברטו ז'יל, גל קוסטה ועוד. בהמשך התפתחה לזרם אמנותי בעל מבעים מגוונים כאמנות פלסטית, קולנוע ותיאטרון.

 

יתארחו ישירו: אלון עדר, עוזי נבון, מיקה שדה, שי נובלמן, קוסטה קפלן (חיה מילר), דורון טלמון (ג'יין בורדו), מאירה גולובטי ועוד. בנוסף, אחרי ההופעה המקום יהפוך למסיבה ברזילאית פסיכדלית עם די.ג'יי. מארקי פאנק.

תגובות