מדריך

MEET ROBERT CRAY

אגדת הבלוז רובסרט קרייי, בפעם הראשונה בישראל

היכל התרבות של תל אביב, הוברמן 1, 11-04-2015 21:00

תגיות: ROBERT CRAY

 


עם חמישה פרסי גראמי (ו-15 מועמדויות), מכירות של מיליוני אלבומים ואלפי מופעים מפוצצים מסביב לגלובוס, אייקון הבלוז רוברט קריי נחשב לאחד הגיטריסטים הגדולים בדורו, ומהקולות המובילים בתחייה המחודשת של הז'אנר. במשך ארבעה עשורים קולו החלק ושירתו המפתה, תמהיל הבלוז השורשי עם רוק אמריקאי, סול ג'אז, פאנק ואר אנד בי, זיכו אותו במוניטין של משורר בלוז מודרני מהחשובים של ימינו.

קריי, שבתחילת דרכו כמוזיקאי שאב השראה מנגינתם של הענקים ג'ימי הנדריקס, באדי גאי ובי בי קינג, הקים ב 1974 את ההרכב הנושא את שמו והביא משב רוח מודרני ורענן לבלוז המסורתי. אלבומו משנת 1986 Strong Persuader, זיכה את קריי בפרס הגראמי אשר הזניק אותו להכרה בינלאומית וביסס את מעמדו ככוח מוביל במוזיקת הבלוז המתחדשת, לצד סטיבי ריי ווהן. שיריו Smoking Gun, Right Next Door (Because of Me) , מתוך אלבום זה, כמו גם שיר הנושא מאלבומו העוקב Don’t be Afraid of the Dark כיכבו במצעדי ההשמעות, הישג גדול לאומן בלוז באותה התקופה.

מאז הקליט קריי 16 אלבומי סטודיו נוספים והופיע באולמות הנחשבים ובפסטיבלים הגדולים בעולם ביחד עם להקתו וכמעט כל אליטת הבלוז והגיטרה – מאריק קלפטון ועד סטיבי ריי והן, מבוני רייט לג'ון לי הוקר והרשימה ארוכה, ונכנס להיכל התהילה של הבלוז ב -2011 .

בשנה החולפת ממשיך קריי במסעו המדהים ושיחרר את אלבומו ה-17 In My Soul. בעקבות האלבום המעולה יצא לסיבוב הופעות עולמי נוסף אשר במסגרתו יגיע לראשונה לישראל. יחד עם קריי יגיעו חברי ההרכב הכולל את לס פלקונר (Les Falconer) בתופים וכלי הקשה, דובר ויינברג (Dover Weinberg) בקלידים, וריצרד קאזינס (Richard Cousins) בגיטרה בס.

הנה טעימה מרוברט:

תגובות