מדריך

אירועי יום השואה בסינמטק

סינמטק תל אביב ביום הקרנות מיוחד

סינמטק תל אביב, שפרינצק 2, תל אביב, 16-04-2015 17:00

תגיות: יום השואה, סינמטק תל אביב

סינמטק תל אביב מקדיש יומיים של הקרנות מיוחדות לרגל יום השואה 2015.

היום, יום השואה יוקרנו הסרטים הללו:

17:00 - "המסע של ילדי טהרן" - יהודה קווה (2007)

סיפור חילוצם של כ-800 ילדים יהודים, שגורשו עם הוריהם מפולין הכבושה לברית המועצות, והבאתם 
לארץ-ישראל בעיצומה של מלחמת העולם השנייה. בתום שלוש שנים של נדודים וסבל הורשו הילדים שרובם התייתמו, לצאת מברית המועצות בעזרת הצבא הפולני הגולה, צבא אנדרס. בחסותו הגיעו לטהרן, תחנתם האחרונה –מכאן הכינוי 'ילדי טהרן' - ומשם חולצו והגיעו בחורף 1943 לארץ ישראל .הילדים שבגרו,היום בשנת השמונים לחייהם, שבים אל זיכרונותיהם מאותו מסע מפרך ומסוכן, שהחל בסתיו 1939. סרטם של דליה גוטמן, דוד טור, יהודה קווה. לפני ההקרנה תתקיים שיחה עם המפיקה דליה גוטמן

17:00 - "פנסיון פראכט"  תמר ירום (2014)

עיבוד לספרו של אהרן אפלפלד 'לילה ועוד לילה'. הימים הם ימי שנות השישים ובפנסיון פראכט שבירושלים מתגוררים ניצולי שואה. בלילות הם נפגשים בפרוזדור, שותים קוניאק ומשחקים פוקר. את הפנסיון מנהלת ביד רמה גברת פראכט שהתעקשותה על סדר ומשמעת וסלידתה מן היידיש, מעבירה את דיירי הפנסיון על דעתם. היצרים מתלהטים והאלימות גואה. מנפרד, אחד הדיירים, חי את חייו השקטים. יום אחד הוא פוגש אישה וקשר חדש ניצת. אך אווירת האי רציונאליות בפנסיון מנצחת והחלטה קיצונית מובילה לסוף הבלתי נמנע.

18:00 - "שיביותיו של שמעון" - סלאבומיר גרינברג (2014)

סרט מסע ייחודי אודות שיבותיו של שמעון רדליך, ניצול וחוקר שואה, לעיירת ילדותו בז'ז'ני, לשעבר בגליציה שבפולין וכיום באוקראינה, שם ניצל על ידי פולנים ואוקראינים. למרות האבדן שחווה, הסרט מתמקד במימד האנושי של סיוע והצלה. שמעון שב גם ללודז', שם חי בשנים שלאחר המלחמה עד עלייתו לישראל. בסרט משובצים קטעים מסרטו הנודע של נתן גרוס אונדזערע קינדער – הילדים שלנו ­ שהופק בלודז' ב 1948 ואשר בו שיחק שמעון בתפקיד של ילד ניצול. גישתו האופטימית של גבור הסרט נובעת מזכרונות ילדות מאושרת שלפני המלחמה ומהעובדה ששכניו הפולנים והאוקראינים לא מסרוהו לידי הגרמנים אלא הצילו את חייו. בתום ההקרנה שיחה עם שמעון רדליך.

18:30- "מבוך השקרים" - ג'וליו ריצ'רלי (2014)

פרנקפורט 1958: איש אינו מעוניין להיזכר בזמנים של המשטר הנאצי. התובע הכללי הצעיר יוהאן ראדמן מוצא מסמכים שעשויים להוביל לפתיחת משפט נגד חברי אס-אס ששירתו באושוויץ, אך זוועות העבר והעוינות לדרכו גובים ממנו מחיר אישי ומקרבים אותו לסף שבירה. אין כמעט דרך אפשרית לצאת מהמבוך הזה; כשכולם סביבך נראים כמי שהיו מעורבים או אשמים. "מבוך השקרים" בוחן את הצד האפל שמאחורי "הנס הכלכלי" של גרמניה בשנות החמישים, תקופה של התחדשות ושל רוק'נ'רול, בה לא רצו להביט לאחור. הסרט מצליח לתאר בצורה מותחת ומרגשת את השינוי המהותי שקרה בגרמניה של אז ביחסה לעבר. זהו סיפור על אומץ, לקיחת אחריות ומאבק לצדק. 

19:15- "רבקה ויוסף, סיור אהבה" - ציפי ביידר (2014)


הדסה וצלילה באו יוצאות למסע מרגש ומטלטל בקרקוב בעקבות סיפור החיים של הוריהם, רבקה ויוסף באו ובעקבות היומן, שאמן כתבה אחרי המלחמה. היומן מתעד את סיפור אהבתם וחייהם של יוסף ורבקה באו במחנה הריכוז פלאשוב, את החתונה שערכו בסתר בתוך מחנה הנשים (חתונתם הונצחה בסרט "רשימת שינדלר"), את הדרך בה הצליח יוסף באו להציל מאות יהודים באמצעות תעודות שזייף וכיצד אשתו רבקה הצליחה להכניס אותו לרשימת שינדלר והיא נשלחה לאושוויץ. הדסה וצלילה נחשפו לסיפור השואה של הוריהן כבר בילדות. יוסף ורבקה באו הטילו על הבנות תפקיד חשוב: לבדר את ניצולי השואה. מאז הן לא מפסיקות לספר ולהרצות בכל מקום אפשרי, בארץ ובעולם. לראשונה במסע הזה הן מבינות את גודל התפקיד, שהוטל עליהן ומנסות להתמודד אתו. הפקה: ערוץ 10. בסוף ההקרנה יתקיים מפגש בהשתתפות גיבורות הסרט הדסה וצלילה באו. 

 

 

 

תגובות