מדריך

Know Hope // Truth and Method

תערוכת יחיד חדשה וגדולה, המציגה את עבודותיו של אמן הגרפיטי Know Hope

גלריה גורדון , בן יהודה 95, תל אביב, 26-03-2015 20:00

תגיות: תערוכה, Know Hope, גלריה גורדון

הערב תיפתח התערוכה הגדולה ביותר של Know Hope בארץ עד כה.
נקודת המוצא של התערוכה היא סדרת עבודות מבוססות טקסט שנכתבו במיקומים שונים במרחב הציבורי. Know Hope קיעקע טקסטים מתוך עבודות אלה על גופם של אנשים שונים. מאותו רגע ואילך נושאים אנשים אלו את הטקסט על גופם בצורה בלתי נפרדת ובלתי הפיכה. כך למעשה בכל סיטואציה בה הם מוצאים את עצמם, נטען הביטוי במשמעות אחרת, יוצר דימוי ״חדש״ ובסופו של דבר מתפקד כתרגום חדש בכל קונטקסט פוטנציאלי.
בתחילה, הקיר הנושא את הטקסט תפקד כחומר גלם - מרכיב אחד בתוך אסופת דימוים או רקע בסביבה דינאמית ומתחלפת (מרחב ציבורי המכיל התרחשויות ואינטראקציות המשתנות תדיר). בניגוד להקשר של הקיר, האינדיבידואל המקועקע (כרכיב אקטיבי), "הופך לקיר״ ומשמעויות הטקסט מתרחבות בכל פעולה שהאדם מקיים, משתתף או נוכח בה, ובכל מקום בו הוא נמצא.
עבור Know Hope, העיר משמשת כמיכל שעליו דפנותיו כתובים הביטויים. ה"מיכל" הזה מאוכלס באינסוף סיטואציות אנושיֺות וייצוגים של אנושיוּת שבאופן אורגני מתכתבים עם הביטויים הללו. ברגע שהביטויים הופכים לקעקועים, המקועקעים עצמם הופכים למיכלים, אשר בשונה מהקירות, נעים ומגיבים ומעניקים להם באופן אקטיבי ובצורה מתמדת משמעויות ורבדים נוספים.
בנוסף לאפשרויות השונות שהתרגומים הללו מאפשרים בקונטקסט של מחזור חיים, מעניקה התערוכה נקודת מבט שונה על תפיסות כגון "קבוע" ו "בר-חלוף" ומעלה שאלות בנוגע לטבעו ולתפקידו של הזיכרון; הכתובת הקבועה על הקיר שבסופו של דבר יתפורר, כמו הקעקוע הקבוע שישנה את צורתו וידהה עם הזדקנותו של הגוף והעור.
כהמשך לפעולת הקעקוע, יצר Know Hope סדרת תצלומים אשר יהוו דוגמאות לחלק מן המשמעויות הרבות העולות מן הטקסט המקורי.חלקו המסכם של הפרויקט משתמש גם הוא בעבודות הטקסט של האמן כנקודת התחלה, אך גם בתובנות וההתבוננויות שעלו מהתהליך שתואר לעיל. האמן יצר סדרת עבודות המורכבות מהשפה הויזואלית והאיקונוגרפיה המזוהות עמו, וזו יוצרת סמיכות בין הדימויים השגורים והדמויות האיקוניות לבין אנשים בשר ודם. 
על כן, האינדיבידואלים המקועקעים למעשה "הופכים לדמות", מאפשרים הקבלה המראה את הקשר הבלתי נפרד בין עבודתו של Know Hope והמציאות, ובאופן אוליטימטיבי מציעים כי האמנות עצמה היא האמיתי, הגשמי והמוכר וכי כולנו חלק מתהליך קיומי קולקטיבי.

תגובות