מדריך

Tricky | Live in Tel Aviv

אייקון האלקטרוניקה האקסצנטרי, שהחל את דרכו במאסיב אטאק ובהופעה אחת בתל אביב

בארבי, קיבוץ גלויות 52, תל אביב, 26-02-2015 21:30

תגיות: טריקי, Tricky, בארבי

 Tricky::
אדריאן ניקולס מת'יו ת'אס, בעל שורשים ג'מאייקנים וגנאיים, נולד בשכונת עוני בדרום בריסטול שברובה אוכלסה על ידי לבנים. בגיל צעיר מצא עצמו מעורב בפשע ובכנופיות ואף ריצה עונש מאסר בגיל 17, באשמת רכישת שטרות מזויפים. "הכלא היה מצוין. אני לעולם לא אחזור לשם", אמר פעם בראיון.

לאחר היציאה מהכלא, טריקי החל את דרכו בקולקטיב Wild Bunch, שבהמשך הדרך הפך ללהקת מאסיב אטאק, בה תפקד כאם.סי בשנותיה הראשונות, לרבות אלבום הבכורה "Blue Lines". ארבע שנים לאחר מכן, טריקי יצא עם אלבום הבכורה שלו כאמן סולו, Maxinquaye. האלבום זכה לתשבוחות מקיר לקיר על התמהיל המרתק שיצר בין היפ-הופ, דאנס, רגאיי ורוקנרול. הוא היה מועמד לפרס מרקורי וזכה באלבום השנה של המגזין NME.

בהמשך הוציא כמה מהאלבומים הקאנוניים והמשפיעים של האלטרנטיב הבריטי, כגון Nearly God ובשנים האחרונות את Knowle West Boy (על שם השכונה בה גדל) וFalse Idols, שחולק את שמו עם הלייבל אותו ייסד במקביל. טריקי אף גילם תפקיד משנה בסרט הקאלט של לוק בסון, האלמנט החמישי.

קצרה היריעה מלפרט את שיתופי הפעולה של טריקי במירוץ השנים, אבל ביונסה, ביורק, פי.ג'יי הארווי וחברי הרד הוט צ'ילי פפרס הן רק קצה הקרחון. בתקליט החדש משתתפים שמות כמו מיקי בלאנקו, פרנסקה בלמונטה, נקה ובלה גוטי.

באלבומו ה-11, טריקי ממשיך להתעניין באפשרות לחקור את השונה בעזרת המוזיקה ולחשוף את הסתירות הרבות שמרכיבות את אישיותו. "אני יכול להיות מי שאני רוצה כשאני עושה אלבום. אני יכול להיות אישה, אני יכול להיות גבר. נהדר להיות כל כך הרבה דברים שונים."
במקביל לעלייתו המסחרית, טריקי כונן יחסי אהבה-שנאה עם תקשורת ותעשיית המוזיקה, אותה האשים בסטרוטיפיזציה ורדידות. בין היתר, ניהל ריבים מתוקשרים עם דמיאן אלברן ובונו, על האחרון אמר: "זה מבחיל בעיניי, מוזיקאי שמרועע עם האפיפיור ואובמה." עם זאת, נראה שהלייבל החדש מאפשר לו ליצור בנחת, כשהוא מספיק להוציא שני אלבומים במרווח של שנה וחצי, עם תוכניות לאלבום קאברים ואלבום בכורה לפרנססקה בלמונטה בתנור.

 

הנה טעימה מהאלבום האחרון:

תגובות