מדריך

דודו טסה והכוותים

דודו טסה והכוויתים במופע מיוחד ועשיר, המלווה את האלבום המדובר. אורחת: מירה עוואד

מזויאון תל אביב, שאול המלך 27, 08-01-2016 21:30

תגיות: דודו טסה, דודו טסה והכוותים, מוזיאון תל אביב

יציאת האלבום "דודו טסה והכוויתים" ב-2011 היתה מאורע מכונן בתרבות הישראלית ובקריירה של דודו טסה. האלבום יצא בתום חודשי ציפיה ארוכים ואחרי שהסינגל "ו'ן יא גלב" הפך ללהיט. יצירה חדשה המבוססת על המוזיקה של האחים צאלח ודאוד אל כוויתי, סבו ואחי סבו של דודו שהיו מגדולי המוזיקאים בעירק.

באלבום לקחו חלק ברי סחרוף, יהודית רביץ, יאיר דלאל ועוד ואמא של דודו טסה כרמלה ששרהם. מסע הקלטת האלבום תועד בסרט הדוקומנטרי עטור השבחים "עירק'נ'רול" של גילי גאון.

"דודו טסה והכוויתים" זכה לביקורות מהללות בארץ ובעולם ויצא גם במהדורה מיוחדת על גבי ויניל. המוזיקאים צאלח ודאוד אל כוויתי נחשבים לגדולי המוזיקה העירקית. הם הקימו את תזמורת רשות השידור של בגדד, עבדו עם עבד אל וואהב ועם אום כולתום בשנות ה 20 וה- 30 של המאה הקודמת ונחשבים בין מגדירי השיר העירקי המודרני. בניגוד להמלצתו של סבא דאוד שביקש מכל בני משפחתו שלא להיות מוזיקאים, דודו טסה הפך לאחד המוזיקאים המוערכים והעסוקים בארץ. 

במהלך הקלטות האלבום יצא דודו טסה למסע עמוק לזהותו המוזיקלית וצלל עמוק לתוך המוזיקה של האחים על כוויתי. המוזיקה ששמע בבית בילדותו זכתה תחת ידיו האמונות לפרשנות חדשה, לחיים חדשים. האחים אל כוויתי וודאי לא דמיינו שימצאו את שיריהם מונחים על הרמוניות ומקצבים מערביים, כרמלה טסה מעולם לא חלמה שתוקלט לאלבום, וסיכויים סבירים שגם יהודית רביץ מעולם לא דמיינה שתמצא את עצמה באלבום של מוזיקה עירקית, אבל כל אלו קרו.

עוד משתתפים באלבום: ברי סחרוף, אלברט אליאס (אחרון המוזיקאים שניגן עם האחים אל כווייתי ועדיין חי ומנגן), יאיר דלאל ותזמורת של כלי מיתר ערביים. דודו טסה והכוויתים הוא יצירת מופת של דודו טסה שמתעלה מעל לשפה, זמן ומקום, שלמות מוזיקלית אקלקטית שחודרת עמוק ללב.

הנה טעימה מהאלבום:

 

 

תגובות