מדריך

Congo Beat The Drum

הקרנת סרט הדוקו המשותף של כלבתא ומיקסמונסטר "Congo Beat The Drum Documentary"

סינמטק תל אביב, שפרינצק 2, 18-08-2015 22:00

תגיות: כלבתא, אורי ורטהיים, מיקסמונסטר, אריאל תגר, Congo Beat The Drum Documentary, סינמטק תל אביב

לאריאל תגר ( די ג'יי כלבתא) הייתה פנטזיה פרועה – להוציא תקליט רגאיי שיעשה כבוד לזרם הראב-א-דאב וה-אירלי דאנסהול ששלט בג'מייקה בסוף שנות השבעים ותחילת שנות השמונים. כזה שיצליח לתפוס ולשחזר את התחושה של ג'מייקה ההיא, שבהרבה מובנים כבר לא קיימת. בתום תהליך של שנתיים, הפנטזיה הזו הופכת למציאות. לפני כשלושה שבועות יצא הסינגל הראשון מתוך Congo Beat The Drum שיצר תגר יחד עם שותפו לפרויקט אורי ורטהיים ("מיקסמונסטר"), וכבר זכה לתגובות נלהבות ולהשמעות לא מעטות, בין היתר ברדיו1 של ה-BBC. עם רשימת אמנים ייחודית ועם סגנון שכבר קשה למצוא היום בעולם הרגאיי, מציג האלבום, שעתיד לצאת בסוף אפריל, קטעים שהחלו להיווצר בתל אביב וסיימו את דרכם באולפנים אפופי העשן של ג'מייקה.

"הפרויקט הזה התחיל למעשה מאוסף התקליטים שלי" מספר תגר. "אני אוסף תקליטים כבר הרבה מאד שנים, ביניהם הרבה תקליטי רגאיי, ובמיוחד מהתקופה שהיתה למעשה סוף תור הזהב של הרגאיי הקלאסי והרוטס. בסוף שנות השבעים הגיע דור חדש של אמנים ומפיקים שיצרו את ההתחלה של הדאנסהול, שהיה מאד שונה מוזיקלית מהדאנסהול של ימינו שהחל להתפתח כמה שנים אחר כך עם המעבר להפקה דיגיטלית. מה שבעצם קרה בתווך הזה זה שילוב מיוחד של הפקה אנלוגית עם זמרים שמסתגלים לחידושים הדיגיטליים המתהווים. אמנים כמו יו רוי וביג יות' שהתחילו לעשות מה שמכונה 'טואסטינג', שירה שדומה לדיבור על המקצבים השונים, וביחד עם המפיקים הפכו את היוצרות והביאו את התחושה החיה של הסאונד-סיסטמז אל תוך האולפן. הדבר הזה מאד דיבר אלי ומשך אותי ולמעשה יצר אצלי בראש את הפנטזיה על האי הקסום הזה שנקרא ג'מייקה. כמו כן, גם המילים קיבלו תפנית והשירים החלו לעסוק יותר ויותר בפולקלור היומיומי ובסיפורים קטנים מהחיים במקום בנושאים קלאסיים כמו הדת, הראסטה והגאנג'ה. היה לי מאד חשוב לשמור על הצביון הזה והתקליט הזה הוא למעשה הצורה שבה זה בא לידי ביטוי, יחד עם כל ההשפעות מסביב".

"הייתי מודע כל הזמן לפוטנציאל ולחשיבות שיש בתיעוד של העבודה והתהליך, שיכולים לעניין הרבה אנשים. העבודה בג'מייקה, המפגש עם האמנים המקומיים שרובם לא יוצאים לחו"ל וכולי. ידעתי שיש עוד רבים כמוני שיושבים בבית ומדמיינים איך זה נראה והרעיון לצלם את התהליך לסרט דוקומנטרי הלך והתגבש ולמעשה אנחנו היום בשלבי עריכה אחרונים שלו, בתקווה שהוא ייצא בקרוב. למעשה אחרי שהתקליט כבר מוכן, כיום אני מאד מתרגש מיציאת הסרט כי יש בו הצצה ממשית לעולם הולך ונכחד עם תרבות אחרת ומנטליות שונה, עם מוזיקה שהיא חלק בלתי נפרד מהחיים לצד הרבה עוני, פשע ושחיתות. עולם קסום, אחר, יפהפה ולא תמיד פשוט שנקרא ג'מייקה".  

 

ישראל/ג'מייקה | 2014 | 51 דקות

בימוי: אריאל (כלבתא) תגר.
מפיק: יונתן דובק 
צילום: אריאל (כלבתא) תגר, דן בלילטי
עריכה: ניסים מסס
מוסיקה: אריאל (כלבתא) תגר, אורי (מיקסמונסטר) ורטהיים

צפו בטריילר:

תגובות