מדריך

הבלוז של סופר צ'יקן

הבלוזיסט ג'יימס 'סופר צ'יקן' ג'ונסון בהופעת בכורה בישראל. על הבמה: יהוא ירון, אורח מיוחד: עמיר לב

בארבי, קיבוץ גלויות 52, תל אביב, 25-06-2014 21:30

תגיות: בלוז, עמיר לב, יהוא ירון, בארבי, סופר צ'יקן

Super Chikan::

סופר צ'יקן, בלוזיסט מקלרקסדייל מיסיסיפי, גיטריסט, זמר ובונה גיטרות, יופיע הערב בבארבי, בפעם הראשונה בישראל.

ג'יימס "סופר-צ'יקן" ג'והנסון נשמע כאילו הוא בן הדור ההוא, שבו החלו נגני הבלוז של מיסיסיפי לחשמל את המוזיקה שלהם. כמו מאדי ווטרס, אלמור ג'יימס וחבריהם, הוא לוקח את הבלוז הנוקשה, העמוק של מיסיסיפי ומקפיץ אותו, מנער אותו, מטלטל אותו, מעדכן אותו; אבל שלא כמו רבים מאלה שעברו אל הערים הצפוניות, ג'והנסון נשאר כל ימיו במיסיסיפי והבלוז שלו לא התלקק והתיפייף, אלא נשאר עם עמוד שדרה ועם כל הקוצים והפינות של בלוז דרומי שורשי, אמיתי.

הוא נולד בחווה קטנה בדלתא של המיסיסיפי ובילה את ילדותו במעבר בין חווה לחווה, בעקבות הוריו. כילד אהב שני דברים: תרנגולות ומוזיקה. התרנגולות הביאו לו כינוי, והמוזיקה הביאה לו יעוד. אחרי שנים מספר של נהיגת משאיות, חזק סופר-צ'יקן סופית למיסיסיפי ולמוזיקה, ומאז הוא מקפיץ קהל בהופעותיו במועדונים ופסטיבלים – בין היתר הוא נגן הבית במועדון "גראונד זירו" הנחשב.

סופר-צ'יקן הוא לא מנגני הבלוז ששומעים לשם הנצחה ותיעוד, הוא לא מאלה שמהווים תזכורת הסטורית למשהו שהיה ונגמר – הוא הדבר האמיתי: מישהו שחי, מנגן ומרקיד בלוז כאן ועכשיו, בלי התנצלות, בלי פולקלור, בלי הצגה. בלוז לווריד.

צ'יקן מופיע בשנים האחרונות בפסטיבלים בארה"ב ובעולם והוציא שבעה אלבומים עד כה שעל חלקם קיבל פרסים. הוא אמן הבית במועדון הידוע של מורגן פרימן "גראונד זירו"והוא האחיין של הבלוזיסט ביג ג'ק ג'ונסון.

 

ילוו את צ'יקן על הבמה:  יהוא ירון – בס, אביב ברק – תופים.

אורח מיוחד: עמיר לב.

 

הנה טעימה:

תגובות