מדריך

נעורים

שיתוף פעולה הבין חברי ההרכב Farthest South והמשורר רון דהן

תמונע, שונצינו 8, תל אביב, 16-06-2014 21:30

תגיות: תמונע, farthest south, רון דהן, נעורים

 בלב ההווייה הישראלית, חיה המלחמה והבריחה ממנה. הדואליות הקולקטיבית דורשת התגייסות לטובת המאמץ המשותף (גם כשההגיון למעשים אינו בנמצא) אבל דקה אחרי שוך הקרבות, היא דורשת בריחה לצורך ניקוי והיטהרות.

בספרו 'נעורים' כותב הסופר רון דהן על חוויותיו כמילואימניק במלחמת לבנון השניה, לצד חוויות סמים פסיכדלים במזרח הרחוק ובאירופה.
Farthest South הוא הרכב המנגן מוזיקה מאולתרת לחלוטין, חופשיה מדוגמות וסטנדרטים, העוסקת בחקר הצליל ובתת המודע הקולקטיבי של חבריה כפי שהוא מתבטא במוזיקה הנוצרת על המקום והינה בלתי ניתנת לשיחזור.  


דהן וההרכב Farthest South ניפגשו בחודש נובמבר 2013 לסשן הקלטות ובמהלכו קרא דהן את 'נעורים', בזמן שהלהקה ניגנה פסקול שילווה את הטקסטים. המפגש יצק את התוכן המוזיקלי הדרוש כדי להעביר מימד נוסף לטקסט ולהמחיש את חוויות המספר ויצר חוויה חזקה ומטלטלת.

 'הדרום הרחוק ביותר', הוא מושג מתחום מגלי הארצות והוא מסמן את הנקודה הרחוקה ביותר אליה ניתן להגיע. במשך שנים היה הדרום הרחוק מטרתם של האמיצים והנועזים ביותר. סר שקלטון וצוותו מבריטניה ואמונדסן הנורווגי הם שניים מההרפתקנים המפורסמים שניסו להגיע לדרום הרחוק. זהו אינו מיקום סטטי, אלא נקודה אשר מיקומה משתנה והיא מתרחקת ככל שמתרחק המחפש. זהו גם הרעיון שעומד מאחורי הדרום הרחוק כישות מוזיקלית. הדרום הרחוק היא להקה אשר מהווה מסע אל הדרום הרחוק העצמי והקולקטיבי של חבריה, שהתחברו על בסיס חיפוש אישי וקבוצתי אחר נקודה חמקמקה (אם קיימת בכלל). השאיפה הייתה ועודנה - רצון לתת שופר לזרמי התת-מודע האישי והקולקטיבי של החברים.

ברי ברקו (גיטרה חשמלית) ניגן שנים בהרכבים שונים, תלמיד האקדמיה למוזיקה בירושלים, יאיר עציוני (אלקטרוניקה) מחלוצי סצנת הגליץ' הישראלית ובעלי הלייבל האלקטרוני  False Industries ויאיר יונה (בס) לשעבר ממנהלי הלייבל אנובה מיוזיק, מוזיקאי סולו ונגן בס בהרכבים שונים. בחודש מאי 2012, נכנסה הלהקה לאולפן כדי להקליט את השפה המשותפת החד פעמית שתיווצר באותו היום. במהלך היום התלוו נגנים אורחים אל הלהקה כמגלי ארצות נוספים. אלבום זה, הוא תיעוד הסשן של הלהקה עם הסקסופוניסט, המלחין ומאסטר האילתור אלברט בגר. עבור הלהקה, המפגש באולפן היה מפגש מוזיקלי ראשון עם מוזיקאי שהכניס אלמנטים של ג'אז לחדר, ועבור בגר, היה זה מפגש ראשון עם להקה חשמלית מאלתרת.

 

האזינו לאירוח המשותף של רון דהן והFarthest South:

תגובות