מדריך

Iva Bittova בישראל

הכנרת, הזמרת והמלחינה הצ'כית מגיעה להופעה אינטימית וייחודית המשלבת בין פולק, ג'אז, אוואנגרד ומוזיקה קלאסית

בית מזרח ומערב , ארליך 16, יפו , 18-04-2014 13:30

תגיות: יונתן ליפיץ, בית מזרח ומערב, Iva Bittova

Iva Bittova::

איווה ביטובה היא מוזיקאית צ'כית יוצאת דופן, כנרת, זמרת ומלחינה בעלת שם בינלאומי. ביטובה שיתפה פעולה עם יוצרי ענק כמו בובי מקפרין, פרד פרית', כריס קאטלר, מארק ריבו ואחרים, הופיעה ברחבי העולם בפני מנהיגים כמו בוש הבן, גורבצ'וב ותאצ'ר, והקסימה אינספור אנשים, מלובשי החליפות של הקרנגי הול בניו יורק ועד קהל ההיפסטרים בברים האופנתיים של פראג. במהלך אפריל ביטובה תגיע לראשונה לישראל.
כבת לאב צועני ואם יהודיה, המוזיקה של ביטובה מפגישה בין מסורות תרבותיות שונות ויוצרת שילוב ייחודי בין פולק, ג'אז, אוואנגרד ומוזיקה קלאסית. הטכניקה הווקאלית המרשימה ונגינת הכינור הייחודית שלה משאירות את המאזין פעור פה, אך לא שוכחות לרגש. "הקסם שלה שבלתי ניתן לעמוד מולו, השימוש המקורי שלה בקול והחיבה שלה למלודיות שיושבות על הגבול בין אוואנגארד לבין שירי ילדים קנו לה מעריצים מסורים בכל רחבי העולם" (All Music Guide). 

ביטובה נולדה ב-1958 בצ'כוסלובקיה, כיום צ'כיה. היא גדלה במשפחה מוזיקלית ולאחר שנים בהן שיחקה בתיאטרון ובקולנוע (הסרט הצ'כי "Želary" בהשתתפותה היה מועמד לאוסקר בקטגורית הסרט הזר), חזרה ביטובה לאהבתה המקורית - המוזיקה.  ב-1986 הוציאה את אלבום הסולו הראשון שלה שזכה להערכה בארצה, ובסוף שנות השמונים פרצה גם בשאר העולם. במקביל לאלבומי הסולו שהוציאה במהלך השנים, ביטובה מקפידה לשתף פעולה עם יוצרים נוספים. ב-1990 היא השתתפה בסרט הדוקומנטרי עטור הפרסים "Step Across The Border" שעקב אחר יוצרי אוואנגארד שונים. האלבום הכפול "Bile Inferno" ("גיהנום לבן") שהוציאה ב-1997 יחד עם גיטריסט הפולק ולאדימיר ואצלבק זכה להצלחה רבה והוביל ב-2001 להקמת הרכב האלתור "Čikori". בשנים האחרונות ביטובה החלה לפזול גם לתחומים נוספים - מקלאסי, דרך ג'אז וכלה במוזיקה אלקטרונית. ב-2004 היא שיתפה פעולה עם Škampa Quartet והחזירה לחיים שירי עם מוראביים על פי עיבודיו של המלחין לאוש יאנאצ'ק. ב-2006 היא התנסתה לראשונה בשירת אופרה ואף העלתה בניו יורק את יצירתה "Elida" יחד עם קולקטיב הקלאסי-מודרני המוערך "Bang on a Can", במקביל לעבודה על אלבום האוס עם מוזיקאי האמביינט היפני סוסומה יוקוטה. ב-2007 הוציאה יחד עם מוזיקאים מובילים בסצינת הג'אז אלבום פרשנות מודרנית לשירי עם צ'כיים. ב-2012 הוציאה את האלבום "Zvon", שהוקלט בליווי התזמורת הפילהרמונית של פראג. אלבומה האחרון, שנקרא בפשטות "Iva Bittova", יצא ב-2013 בלייבל הנחשב ECM.

במהלך ביקורה בארץ ביטובה תקיים הופעת סולו חד פעמית בחלל הייחודי של בית מזרח מערב, ביפו, מבנה בעל מאקוסטיקה טבעית ואווירה אינטימית וקסומה. 

הנה טעימה:

תגובות