מדריך

The Residents בישראל

קולקטיב האמנים ששומר על זהותם בסוד כבר מעל 40 שנה בביקור שני בישראל

בארבי תל אביב, קיבוץ גלויות 52, 08-05-2014 21:00

תגיות: בארבי, The Residents

The Residents::

הרזידנטס, קולקטיב האמנים מהאייקונים, הגדולים והמסתוריים בתולדות תרבות השוליים של המאה ה-20 שזהות חבריה שמורה בסוד כבר למעלה מ-40 שנה ופניהם מוסתרות על ידי מסכות ותחפושות במהלך הופעות, הוקמה ב 1970. כל הפרטים הביוגרפיים הידועים על חברי הלהקה פורסמו על ידי דוברה המיתולוגי, ג'יי קלם אך מידת אמינותם מפוקפקת. על פי המידע שמספק קלם, הלהקה הוקמה על ידי ארבעה חברים מלואיזינה, שעברו באותה תקופה להתגורר בסן פרנסיסקו.הקלטת הבכורה שלהם, Santa Dog, יצאה בשנת 1972 ב-300 עותקים בלבד, וכשנתיים לאחר -מכן שיחררו את אלבומם המלא הראשון. Meet The Residents הכיר לעולם את העירוב החלוצי בין ז'אנרים כמו סימפוניות קלאסיות, אלקטרוניקה, ג'ז, דיסטורשן גיטרות, פילוסופיה אומנותית סוריאליסטית, הופעת לייב תיאטרלית וגישה מוזיקלית סאטירית (הערה – עד תחילת שנות השמונים הרזידנטס בקושי הופיעו, בגלל חוסר יכולת טכנית – הכניסה של הסמפלרים שינתה את זה). שם האלבום והעטיפה הדאדאיסטית מהווים פראפרזה על האלבום המפורסם של הביטלס. האגדה מספרת שהאלבום לא הספיק למכור 50 עותקים לפני שהתקבל איום על תביעת ענק מטעם חברת התקליטים של הביטלס דאז, קפיטל רקורדס. עם זאת, ג'ורג' הריסון עצמו פעם העיד שהוא מחזיק בעותק של התקליט ומעריך את הבדיחה.

במשך השנים, הלהקה צברה דיסקוגרפיה בלתי נגמרת, עמוסה בהשפעות מוזיקליות ומחוות גלויות לאלילי מוזיקה. מלבד הביטלס, רשימה זו מונה בין היתר מוזיקאים ומלחינים כגון אלביס פרסלי, ג'יימס בראון, האנק וויליאמס, ג'ורג' גרשווין ואפילו ג'ון פיליפ סוסה. מלבד אותן דה קונסטרוקציות ליצירות מפורסמות, הזהות המוזיקלית של הלהקה בנויה גם משורה ארוכה של אלבומי קונספט מורכבים.

ב-1977 הרזידנטס כבשו את מועדוני האנדרגראונד של בריטניה וארה"ב עם קאבר ללהיט המפורסם של האבנים המתגלגלות, Satisfaction, שהכה גלים בשיאה של תנועת הפאנק וב 1980 שיחחרו את יצירת המופת העל זמנית Commercial Album . 
זו תהיה הופעתם השניה בישראל, להופעתם הקודמת ב1989 בהיכל הסינרמה, אזלו כל הכרטיסים מראש.על הבאתם של הרזידנטס אחראית חברת ההפקות נרנג'ה שעתידה להפיק בין היתר את הופעותיהם של אוף מונטריאול, קאלטס וג'וניפ. 

הנה מיקסטייפ טעימות:

The Residents by Naranjah Mixes on Mixcloud

 

תגובות