מדריך

30 שנה לסטוק-אייטקן-ווטרמן

ליין המסיבות הפופי 'מסיבת כיתה ד' במסיבת מחווה מיוחדת לשלישיית הכותבים והמפיקים הבריטיים האגדית

בוטלג, קינג ג'ורג' 48, תל אביב, 23-01-2014 23:00

תגיות: צח זמרוני, טל ארגמן, עידן גבריאל, מסיבת כיתה ד', בוטלג

הערב במסיבת כיתה ד' של 1984, יציינו 30 שנה לאחת מהשותפויות המצליחות ביותר בתולדות הפופ לכתיבה והפקת מוסיקה - שלישיית הכותבים והמפיקים הבריטיים האגדית: סטוק-אייטקן-ווטרמן.

בינואר 1984, לפני 30 שנה בדיוק, פגש פיט ווטרמן את מייק סטוק ומאט אייטקן והציע להם לעבוד יחדיו במסגרת חברת ההפקה החדשה שהקים. הקטע הראשון שהוציאו היה You Think You're A Man של זמר מועדוני גייז עלום שם באותם ימים - דיוויין. בשנים שלאחר מכן הנפיקה השלישייה יותר מ-100 להיטים שנכנסו לטופ-40 הבריטי כשהם מגלים לעולם ומזניקים את הקריירות של כמה מאגדות פופ ענקיות כג'ייסון דונובן, מל וקים, ריק אסטלי, בננהרמה, הייזל דיין, סוניה וכמובן קיילי (או כפי שנקראה באותם ימים קיילי מינוג).

באמצע-סוף שנות השמונים, הצליחה השלישייה להחזיר לסיבוב נוסף וקאמבק מזהיר את מלכת הדיסקו האהובה לאחר שנשכחה ויצאה מהתודעה למשך שנים - דונה סאמר, עם כמה מהלהיטים הבולטים בקריירה שלה.הסגנון המוסיקלי של סטוק-אייטקן-ווטרמן הוגדר בפי רבים כהכלאה של איטלו-דיסקו עם סגנון ששלט במועדוני הגייז של אותה תקופה - היי-אנרג'י. היו במוסיקה שלהם גם אלמנטים מובהקים של סינת'פופ ושל סגנון שנקרא יורו-ביט.המבקרים של השלישייה (ולא היו חסרים כאלה) טענו כנגדם שהם מסחריים מידי, חסרי נשמה, כינו אותם "בית חרושת ללהיטים" אמרו עליהם שהמוסיקה שהם עושים היא לא אומנות - היא מוצר צריכה, היא לא איכותית, רדודה והדביקו לה את הכינוי "יורוטראש". אבל למרות שבאמצע שנות השמונים שוק המוסיקה האירופאי והאמריקאי היו שונים, ואומנים רבים שהצליחו מאוד באירופה לא צלחו את המעבר והחדירה לשוק המוסיקה של ארצות הברית, אצל סטוק אייטקן ווטרמן היה מדובר בתופעה פנומנלית חוצת יבשות ואוקיינוסים, וגם ההסטוריה הוכיחה, שכמה מהשירים שהם כתבו (החידוש ללוקומושן בביצוע קיילי מינוג, שירים של ריק אסטלי ושל דונה סאמר) הפכו להיות קלאסיקות פופ, מהגדולות בכל הזמנים, וההשפעה שלהם על המוסיקה האלקטרונית, הולדת ההאוס ועל סצינת המועדונים מורגשת עד עצם היום הזה.

מאחורי העמדה יתקלטו בערב השמח והמיוחד הזה שלושת הרזידנטים של מסיבות כיתה ד': טל ארגמן, עידן גבריאל וצח זמרוני גל חדש, יורופופ, יורוטראש, היי אנרג'י ואיטלו-דיסקו.

צילום: לואיז גרין

 

תגובות